Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa w naszej szkole.

6 czerwca 2023r. gościliśmy aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, którzy zaprezentowali nam dwa spektakle profilaktyczne. Uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl pt. „Na tropie afery, gdzie podziały się litery”, który w dobie telefonów, komputerów, tabletów promował czytelnictwo. Celem przedstawienia było zachęcenie do czytania, przypomnienie, że dzięki książkom zdobywamy wiedzę, trenujemy umiejętność czytania, rozbudowujemy słownictwo, kształtujemy wyobraźnię. Artyści w interesujący sposób angażowali dzieci do aktywnego udziału w spektaklu, który zakończył się wspólnym ślubowaniem. Dzieci zobowiązały się do odwiedzania biblioteki i czytania książek.

Natomiast uczniom klas starszych zaprezentowano spektakl poruszający problem egoizmu, a także braku szacunku we współczesnym świecie. Tematyka skupiała się wokół tego, iż każdy młody człowiek powinien walczyć o siebie i realizować życiowe cele. Czy osoba, która w ten sposób postępuje i kieruje się swoim dobrem to egoista? Zdecydowanie nie! Lecz jeśli robi to nie zwracając  uwagi na innych … wówczas można to nazwać egoizmem. Historia przepełniona humorem, ukazała jak egoista traktuje innych i jak postrzegany jest przez rówieśników. Młodzież powinna zrozumieć, że warto patrzeć na drugiego człowieka, bo zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie w grupie, pozwala nawiązać prawidłowe relacje, ułatwia wzajemną komunikację. Ważne, żeby nie myśleć o sobie, że jest się „Pępkiem świata”, zresztą taki tytuł nosił drugi spektakl.

Powyższe działania zostały sfinansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach, za co serdecznie dziękujemy.

Ewa Januszewska