ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego przesłaniem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości społecznej i przeciwdziałanie dyskryminacji osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jest zaburzeniem rozwoju. Typowe dla niego nieprawidłowości ujawniają się w trzech sferach: relacji społecznych, komunikacji i wzorca zachowań, charakteryzującego się pewnym schematyzmem. Często osoby autystyczne charakteryzują się ponadprzeciętną wrażliwością, inteligencją, a także niezwykłymi talentami i zdolnościami. Niestety nieustannie mierzą się z wykluczeniem i brakiem akceptacji, dlatego 3 kwietnia na znak solidarności w naszym ubiorze dominował kolor niebieski. Na lekcjach uczniowie oglądali krótkie filmiki, które ukazywały, w jaki sposób dzieci dotknięte spectrum odbierają świat.