Dzień Ziemi w PSP nr 5 W Pionkach

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia każdego roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz edukowanie społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Z okazji Dnia Ziemi w 2023 roku każdy z nas może podjąć działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak oszczędzanie energii i wody, sortowanie odpadów, kupowanie lokalnych produktów, ograniczanie zużycia papieru, używanie środków transportu alternatywnego, sadzenie roślin i edukowanie innych.

Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi każdy z nas może podjąć wiele działań, które pomogą w ochronie środowiska naturalnego. Oto kilka sugestii:
Oszczędzać energię – wyłączać światło i urządzenia elektryczne, gdy ich nie używamy, korzystać z energooszczędnych źródeł światła i ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.
Oszczędzać wodę – ograniczać ilość wody zużywanej podczas kąpieli, mycia naczyń i prania, zwracać uwagę na to, aby nie marnować wody.
Sortować odpady – dzięki poprawnemu sortowaniu odpadów możemy zminimalizować ilość śmieci, które trafiają na składowiska odpadów i zwiększyć ich recykling.
Kupować lokalne produkty – wybierając produkty lokalne, wspieramy rozwój lokalnej gospodarki i zmniejszamy ilość emisji związków węgla, które powstają podczas transportu towarów.
Ograniczać zużycie papieru – zamiast drukować dokumenty, korzystaj z formy elektronicznej, wybieraj papier z recyklingu, korzystaj z dwustronnego druku.
Używać środków transportu alternatywnego – wybierajmy rower, komunikację miejską, samochody elektryczne lub hybrydowe, dzięki temu zmniejszymy ilość spalin wytwarzanych przez samochody z silnikiem spalinowym.
Sadzić rośliny – sadzenie roślin pomaga w zwiększeniu ilości tlenu w powietrzu i poprawia jakość powietrza, a dodatkowo przyczynia się do ochrony bioróżnorodności.
Edukować innych – podziel się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska z innymi, promuj zdrowy styl życia, inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Światowy Dzień Ziemi 2023 odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą Planetę”. Nasza szkoła uczciła ten dzień przygotowując inscenizację pt. Ziemia planeta ludzi. Wystąpili w niej uczniowie z klas pierwszych i drugich, którzy zaśpiewali piosenki o tematyce ekologicznej. Uczniowie z klasy 6c poprzebierani za kosmitów, którzy wylądowali na Ziemi od razu zauważyli zniszczenia na naszej planecie i próbowali pokazać ludziom sposoby uratowania planety. Inna para uczniów przebrana za Anioła i Naukowca przedstawiła informacje o początkach życia na Ziemi i tego jak się rozwijało. Z kolei uczniowie klas piątych opowiedzieli o największych zagrożeniach współczesnego świata: zmianach klimatu, ogromnych pożarach, niszczycielskich powodziach, topnieniu lodowców, głodzie w Afryce, ogromnemu zanieczyszczeniu środowiska, a tym coraz większej ilości produkowanych odpadów.

Oprócz wspaniałego apelu uczniowie także w klasach oglądali prezentacje, słuchali ciekawostek przyrodniczych, rozwiązywali zagadki i uczyli się jak dbać o naszą planetę.

Każdy człowiek potrzebuje swojego bezpiecznego, czystego i pięknego miejsca, w którym mógłby odnowić swoje siły życiowe na łonie przyrody, podziwiając jej piękno i wsłuchując się w śpiew ptaków. Zróbmy wszystko, aby ocalić naszą planetę i przekazać ją w dobrym stanie następnym pokoleniom.

Wioletta Banaś