Zajęcia ekologiczne

14.06.2023 r. uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Izbie Dydaktyczno-Muzealnej w Augustowie pod przewodnictwem Pani Aleksandry Kołacz z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W budynku Ośrodka znajduje się pracownia przyrodnicza oraz pomieszczenia wystawiennicze, w których prezentowane są: Flora i fauna Puszczy Kozienickiej (eksponaty dermoplastyczne ptaków i ssaków występujących na tym terenie, dziuple, gniazda itp.), sylwetki leśników związanych z Puszczą Kozienicką, mapy, zdjęcia, dawne narzędzia leśne, historia osadnictwa (dawne sposoby wykorzystania lasu, bartnictwo, łowiectwo). Po zaprezentowaniu i omówieniu przez p. Aleksandrę najważniejszych zagadnień udaliśmy się do pracowni przyrodniczej, w której to wszyscy wykonaliśmy oryginalne i niepowtarzalne torby ekologiczne. Będą teraz mogły służyć nam podczas codziennych zakupów. Po zakończeniu części warsztatowej wspólnie rozpaliliśmy ognisko – to był czas na pieczenie kiełbasek. Gdy nabraliśmy sił rozpoczęły sie gry i zabawy tj. przeciągnie liny oraz rzucanie workiem z sianem. To była wspaniała zabawa. Po wyłonieniu zwycięzców pani Aleksandra zabrała nas do wylęgarni i podchowali ryb i raków, która powstała w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych” przy ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Następnie przyszedł czas na skok w dal śladami zwierząt oraz labirynty edukacyjne nt. „Rozkład śmieci w czasie”, „Czyj to trop”, „Znajdź mój dom” itp. Po pełnej nowych wrażeń wizycie w Izbie Dydaktyczno-Muzealnej wspólnie z p. Aleksandrą wyruszyliśmy w dalszą drogę, a mianowicie na Ścieżkę dydaktyczną „Królewskie Źródła”. Wędrując po ścieżce doznaliśmy wielu wrażeń, poznaliśmy wyjątkowe i piękne zakątki przyrody, napiliśmy się wody z „Królewskiego Źródełka”, dowiedzieliśmy się jak wzrasta las (przypomnieliśmy sobie warstwy lasu) i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska. To była kolejna wspaniała przygoda w towarzystwie pani Aleksandry.
DZIĘKUJEMY!