Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu Pierwszego Dnia Wiosny. Tego dnia świętujemy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.
Co wspólnego z Zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?
Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:
– mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa,
– są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji,
– pokazują, że mimo różnic – są radosnymi i pełnymi życia ludźmi, którzy spełniają swoje marzenia i realizują pasje,
– mają zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.
Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem przygotowali plakaty i mnóstwo kolorowych skarpetek, które można podziwiać w holu głównym.