Ptaki i ich domy

Witajcie! 🙂

Dziś chcemy Wam opowiedzieć o ptakach i ich gniazdach. Czy wiecie dlaczego je budują? Powiemy o tych ptakach, o których wczoraj wspominaliśmy.

Zaczniemy od wyjaśnienia dlaczego właściwie ptaki budują gniazda?

Służą im do wysiadywania jaj, odchowywania potomstwa, schronienia, jak również odgrywają ważną rolę przy łączeniu się ptasich rodziców w pary.

Wilga – na gniazda wybiera zwykle miejsca, gdzie występują lasy liściaste i mieszane.

Sójka – zamieszkuje często gęste lasy, z dużą ilością drzew, krzewów i zarośli. Żeruje na drzewach i na ziemi.

Puszczyk – gnieździ się w dziuplach, na strychach, wieżach kościelnych, a nawet na ziemi. Nie buduje gniazda.

Kukułka – nie zakłada gniazd, woli aby w wychowywaniu potomstwa wyręczyły ją inne ptaki takie jak np. pokrzywnica czy świergotek. Takie zachowanie nazywamy pasożytnictwem lęgowym.

Kawka – buduje gniazda w różnych miejscach. Rzadko gnieździ się w miejscach naturalnych, jak dziuple drzew.

Jemiołuszka – gniazda buduje w konarach drzew iglastych i w krzewach. Zbudowane są z małych gałązek, źdźbeł trawy i porostów.

Jaskółka – na gniazda wybiera miejsce pod dachami, w otworach okiennych, szczelinach murów.

Gil – wije gniazdo w pobliżu jezior, strumieni i górskich potoków. Przeważnie na drzewach iglastych.

Dudek – najchętniej buduje gniazdo w dziuplach starych drzew, zdarza się, że są to skalne szczeliny lub szpary w budynkach gospodarczych.

Czy wiedzieliście wcześniej gdzie te ptaki budują gniazda? 🙂 Jeśli nie, mamy nadzieję, że trochę Wam wyjaśniliśmy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ptakach obejrzyjcie film Ptaki film edukacyjny dla dzieci.

A na koniec wesoła bajka 🙂 Kacze przygody – Bajka do słuchania dla dzieci.

Miłego słuchania i oglądania. 🙂

Aleksandra Tomczyk