Pionki moje miasto

Witajcie! 🙂

W tym tygodniu chcemy opowiedzieć Wam o naszym mieście Pionki. Poznacie co nieco historii Pionek, nasz herb i symbole, interesujące miejsca i ciekawostki.

Historia

Pierwsza informacja o ziemiach, na których leżą Pionki pochodzi z 1391r. Na terenach nad rzeką Zagożdżonką istniały w przeszłości dwie wioski Zagożdżon i Pionki. Początki tych wsi to XIV – XVIII wiek. Historia wiąże się z dwoma młynami i ich właścicielami: Pionka i Zagożdżon. Owe młyny usytuowane były na rzece Zagożdżonce. Pierwszy położony był przy Stawie Górnym, drugi na ulicy Zwoleńskiej.

Więcej możecie przeczytać tutaj 🙂

Pionki są położone w sercu Puszczy Kozienickiej, 100 km od Warszawy, 35 km od Dęblina, 25 km od Radomia. Miasto posiada bezpośrednie połączenia drogowe i kolejowe z wieloma miastami w Polsce. Znajduje się pośród bogatej roślinności i pięknych krajobrazów. Pionki znane były z produkcji materiałów wybuchowych, amunicji myśliwskiej i płyt gramofonowych. Obecnie stały się miejscowością turystyczną, do której można przyjechać nad staw, na którym zlokalizowano WakePark. W okolicy znajduje się mnóstwo terenów zielonych, gdzie można jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking czy jeździć konno.

Teraz chcemy wspomnieć Wam o herbie i fladze Pionek. 🙂

  Złota głowa daniela i rogi z liści dębu nawiązują do położenia miasta w sercu Puszczy Kozienickiej. Dwa wieńce dębowe, które układają się w kształt rogów daniela i oplatają tarczę strzelniczą przypominają, że miasto powstało z dwóch osad przy młynach na rzece.

Flaga miasta zawiera umieszczony na białym tle herb miasta Pionki.

 

Aleksandra Tomczyk