Narodowe Święto Niepodległości w PSP 5

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków. Wolność dla Polaka jest jak powietrze, jak woda dla życia. Wolności nikt nam – Polakom, przecież nie podarował. W 1795 r. w wyniku trzeciego rozbioru I Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy na 123 lata.
Polska powstawała z naszej krwi, w krwawych bojach. Polacy stawali więc do walki o wolność w kolejnych powstaniach, a dopiero I wojna światowa i skłócenie zaborców doprowadziło do przywrócenia Polski na mapę Europy.
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w PSP nr5 w Pionkach odbyła się akademia upamiętniająca to święto. Tradycją szkoły od wielu lat jest przygotowanie przez uczniów i ich wychowawców, pod czujnym okiem nauczyciela muzyki, koncertu pieśni patriotycznych. Przez te pieśni pragniemy przywołać w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy. Przez to wspólnie świętowanie pragniemy też pokazać, że patriotyzm, to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc. Dziś żyjemy w niepodległej, wolnej Ojczyźnie i tę niepodległość i  wolność chcemy i mamy obowiązek umacniać. Czynić to powinniśmy prostymi obowiązkami, codzienną pracą, duchowym bogactwem życia rodzinnego. Dziś możemy powiedzieć, że los naszego kraju nie zależy wyłącznie od męstwa na polu walki, ale od uczciwości w pracy i podejmowania mądrych decyzji.
Akademia przebiegała w podniosłej atmosferze. Wspólne wykonywanie utworów wywoływało wiele emocji, radości, poczucia dumy. Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Marzena Woźnica