Gloria Victis

W niedzielę 28 kwietnia 2024 roku poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach uczestniczył w uroczystej mszy świętej, sprawowanej w 80 rocznicę śmierci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego Armii Krajowej. W ten sposób społeczność szkolna oddała hołd bohaterom, którzy walczyli z niemieckim okupantem i zostali rozstrzelani przy ulicy Zwoleńskiej. Profesor Marek Wierzbicki w swoim przemówieniu przywołał fakty historyczne związane z wydarzeniami z 22 kwietnia 1944 roku.
O heroicznej postawie obrońców Ojczyzny przypomina dziś pomnik Gloria Victis oraz celebrowana w intencji poległych msza święta z udziałem mieszkańców Pionek i okolicznych miejscowości, przedstawicieli władz miasta, powiatu, harcerzy ZHR, pocztów sztandarowych pionkowskich szkół oraz pocztów sztandarowych organizacji i związków działających na terenie miasta.
Mszę św. celebrował i homilię wygłosił ksiądz prof. Stanisław Łabendowicz, zaproszony przez księdza Wojciecha Tyburcego, proboszcza parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień i pieśni patriotycznych. Na zakończenie złożono pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze.