AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby docenić wartość czytania oraz spotkać się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce w dniu 8 i 11 września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli dwa krótkie filmy, w których Para Prezydencka czytała fragmenty „Nad Niemnem” oraz zachęcała do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele dokonali krótkiego wprowadzenia w klimat epoki rozbiorowej oraz omówili kwestie poruszane przez lekturę.

W tym roku postanowiliśmy postawić na słowo „czytanie”, podkreślić je i zaakcentować. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role, z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst powieści był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających.
W całości wydarzenia wzięły udział klasy: 1-3 oraz nauczyciele języka polskiego w klasach 4-8. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.