
Pierwsze dni maja to czas szczególny, nie tylko z powodu „wybuchu Wiosny” i majowej przerwy od zajęć. To czas rocznic historycznych, które budują wspólnotę narodową.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi i Polonii, czyli święto Polaków mieszkających na obczyźnie, których jest tam ok. 20 mln.! Głównym celem święta jest kształtowanie postawy poszanowania dla barw narodowych i flagi symbolizującej rzeczywistą suwerenność państwa polskiego. To święto obchodzi z dumą wielu Polaków na emigracji, bo przecież łączą nas barwy biało-czerwone. W tym roku mamy dodatkowo wyjątkową okazję do świętowania, ponieważ obchodzimy 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Taką rocznicą może się pochwalić zaledwie kilkanaście państw na świecie.
Na 3 maja przypada święto uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie Konstytucji. Święto Flagi i Konstytucji nierozerwalnie wiążą się ze sobą. Barwy biały i czerwony zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Wówczas, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej. W czasie zaborów – barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego dn. 7 lutego 1831 r. Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe uchwalił Sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.
Biel jest uznawana za barwę oznaczającą szlachetność i czystość zamiarów. Czerwień oznacza odwagę i waleczność, którymi wykazali się przecież Polacy podczas ponad 123 lat trwającej walki o wolność Ojczyzny.
W tym roku obchodzimy 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja.
Jan Paweł II, wspaniały nauczyciel wolności i patron naszej szkoły wzywał wielokrotnie byśmy troszczyli się o naszą ziemską ojczyznę i nie niszczyli dorobku naszych ojców.
Powiedział:
…Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki – albowiem Ojczyzna jest naszą Matką…
Jak co roku w PSP nr5 pamiętamy o obchodach świąt: Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja. W tym celu zostały zorganizowane konkursy: plastyczny i historyczny. Konkurs plastyczny miał na celu upamiętnienie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Dedykowany był klasom I-IV. Dostarczono 33 prace. Wyniki poznaliśmy przed przerwą wielkanocną. Po świętach odbyła się kolejna V edycja turnieju klas szóstych „Czwartkowe potyczki”
A oto reprezentacje klas VI, które przystąpiły do rywalizacji.
Kl. VIA – Miłosz Cieślik, Aleksandra Gałek, Krzysztof Kowalski,
Kl. VIB – Ksawery Cieślik, Antoni Rydz, Nikodem Sułek,
Kl. VIC – Igor Karaś, Nikola Kuśmierczyk, Lena Sałek.
Każda z klas starała się zaprezentować jak najlepiej.
Drużynowo zwyciężyła kl. VIB. Kolejne miejsca zajęły klasy: VIA i VIC.
Najwyższy wynik uzyskali egzekwo:
ucz. kl. VIA – Aleksandra Gałek i ucz. kl. VIB – Antoni Rydz,
II m-ce- ucz. kl. VIB – Ksawery Cieślik,
III m- ce- ucz. kl. VIB – Nikodem Sułek.
W tygodniu poprzedzającym święta majowe w naszej szkole odbył się happening upamiętniający Konstytucję 3-Maja pod hasłem: 3-MAJ SIĘ POLSKO!
Zachęcamy wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag z okazji majowych świąt.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów świąt majowych będzie udział pocztu sztandarowego we mszy świętej w kościele pw. NMP w Pionkach w dn. 3maja 2025r. reprezentowanego przez kl.8b i 8c wraz z opiekunem – Katarzyną Wiśniewską-Wanot.
Marzena Woźnica