Tradycje wielkanocne

Witajcie! ? Wielki Tydzień przypadający pomiędzy Niedzielą Palmową i Niedzielą Wielkanocną to czas licznych tradycji ludowych, zwyczajów domowych i intensywnych przygotowań świątecznych. Chcemy Wam przedstawić niektóre z nich.

Święcenie palm wielkanocnych. Uroczystości Wielkiego Tygodnia otwiera Niedziela Palmowa. W tym dniu w kościołach odbywają się uroczyste procesje z palmami, będące pamiątką triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Może być zrobiona z patyka, który jest otoczony gałązkami wierzby. Możemy ją przystroić bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami.

Święcenie pokarmów ma bardzo długą tradycję. Koszyczek wielkanocny jest takim symbolem dla świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jak choinka dla Bożego Narodzenia. W Wielką Sobotę każdy chrześcijanin zanosi pokarmy do święcenia. To ma zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok. W koszyczku powinno znaleźć się siedem pokarmów o symbolicznym znaczeniu: jajko, chleb, sól, wędlina, masło, chrzan oraz kawałek ciasta.

Malowanie pisanek. Najstarszym sposobem było farbowanie jajek na brunatny lub brunatno-czerwony kolor, który uzyskiwano gotując jajka w łupinkach cebuli. Następnie ostrym narzędziem wydrapywano wzory, które zdobiły pisanki. Dziś możemy malować pisanki farbami lub oklejać naklejkami. Jak prosto i ładnie wykonać pisanki możesz zobaczyć na filmie: „Malowanie pisanki woskiem pszczelim”.

Lany poniedziałek inaczej zwany śmigusem – dyngusem wziął swój początek od zwyczaju śmigusa, polegającego na smaganiu palemkami lub wierzbowymi gałązkami po nogach. Z kolei dyngusem zwano zwyczaj polegający na oblewaniu wodą osób, które nie podarowały komuś kolorowej pisanki. Oba obchodzone w Poniedziałek Wielkanocny, z czasem nazwano śmigusem – dyngusem.


O tych zwyczajach możecie również obejrzeć film „Zwyczaje wielkanocne”.