Trzeciego marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Mimo, że od lat wieszczony jest koniec czytelnictwa dzieci bardzo chętnie sięgają po bajki ze swoimi ulubionymi bohaterami. W związku z tym w ostatnim tygodniu lutego uczniowie klas pierwszych zostali wprowadzeni w świat lektur podczas omawiania baśni.
Baśń to utwór literacki o fantastycznej treści, który opowiada zazwyczaj o magicznych wydarzeniach i niesamowitych zjawiskach. Świat baśni zamieszkiwany jest przez księżniczki, rycerzy, smoki i czarownice. Jednym z najbardziej popularnych pisarzy tworzących baśnie był Hans Christian Andersen. Nasze dzieci poznały bliżej Króla Baśni i dowiedziały się więcej o jego życiu i twórczości.
Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione książki i wspólnie utworzyły kącik baśni Andersena. Wymieniły się swoimi książkami, przeglądały ilustracje i nawzajem je sobie opowiadały.
Właściwe zachowania społeczne i integracja zespołów klasowych są wzmacniane u pierwszaków poprzez obserwacje wzorców, uczucia rodzinne oraz ukazywanie w baśniach skrajnych zachowań takich jak: dobro i zło, piękno i brzydota, zabawy negatywne i pozytywne. Baśń aktywizując wyobraźnię uczy słuchania i patrzenia. Te wszystkie powyższe cechy ukazane zostały uczniom w czasie zajęć poprzez oglądanie, słuchanie i omawianie baśni. Dzieci utożsamiły się z bohaterami następujących baśni: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dzikie łabędzie” i „Dzielny, ołowiany żołnierzyk”.
Dzieci chętnie angażowały się w przygotowanie baśniowych postaci, kolorowanie ilustracji, układanie historyjek obrazkowych oraz wypełnianie kart pracy. Analizowały zachowania bohaterów, rozwiązywały zagadki tematyczne oraz układały puzzle.
Sprawiło im to wielką radość, co oznacza, że potrzebują w swoim świecie starych baśni z pozytywnymi zakończeniami i pięknymi morałami.
Wychowawcy klas pierwszych