Witajcie! 🙂
Kochani, już tylko kilka dni dzieli nas od Świąt Wielkanocnych. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was trochę informacji o tradycyjnych potrawach wielkanocnych. Chcemy opowiedzieć Wam co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Może skosztujecie tych potraw właśnie w te święta? 🙂
J. Ficowski „Na wielkanocnym stole”
Na tym stole wielkanocnym,
gdy z dorosłych nikt nie patrzy,
bazie w krąg rozkłada wiosna
i zaczyna swój teatrzyk.
W berka bawią się pisanki
po talerzach się ślizgając.
A z cukrowym zaś barankiem
z czekolady tańczy zając.
A ten żółty kurczak z waty,
który nóżki ma z zapałek,
wylał całą wodę z kwiatów
piszcząc: lany poniedziałek
Oto nasze propozycje na stół wielkanocny 🙂
Barszcz biały to tradycyjna polska zupa na zakwasie, podawana najczęściej z jajkiem na twardo i kiełbasą. Powinniśmy do niej dodać chleb i przyprawić chrzanem, solą i pieprzem, które poświęciliśmy w kościele.
Jajka możemy podawać na różne sposoby – w majonezie, faszerowane np. pieczarkami lub z dodatkiem pasty własnoręcznie robionej. Do dzisiaj jajko symbolizuje początek nowego życia.
Mazurek to cienkie ciasto przygotowane na kruchym spodzie lub na cieście biszkoptowym, na którym układa się bakaliowe dekoracje: orzechy, kandyzowane owoce, czekoladę itp. Dekorujemy według własnego gustu i smaku. Ciasto nazywane jest „mazurkiem”, bo jego wypiekiem jako pierwsze zajęły się kobiety mieszkające na Mazowszu. Ale dlaczego mazurki wypieka się właśnie na Święta Wielkanocne? Słodkie ciasto ma być nagrodą po trwającym 40 dni Wielkim Poście.
Sernik jest to pyszne ciasto z masy serowej i bakalii, pieczone na kruchym spodzie (np. z herbatników). Sernik wielkanocny jest lekki, aksamitny i puszysty.
Babka wielkanocna – zgodnie z tradycją na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ulubionej, puchatej, drożdżowej baby. Babka wielkanocna symbolizuje nadzieję, miłość i wzrastanie wiary. Ciasto o stożkowym kształcie zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do kolistych spódnic, ubieranych od święta przez starsze kobiety na wsiach.
My już nie możemy się doczekać, kiedy spróbujemy tych smakołyków 🙂 Mamy nadzieję, że Wy też. 🙂
A na koniec mamy dla Was coś dla relaksu. Zagadki wielkanocne oraz piosenkę. Spróbujecie rozwiązać zagadki i pośpiewać? 🙂
Niech Wam jajeczko dobrze smakuje,
bogaty zajączek uśmiechem czaruje.
Mały kurczaczek spełni marzenia
wiary, radości, miłości, spełnienia. 🙂
Z okazji świąt życzymy Wam drogie dzieci i Waszym rodzinom zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pogody ducha na co dzień, serdecznych spotkań w gronie rodzinnym oraz mokrego śmigusa – dyngusa. 🙂
Aleksandra Tomczyk