Dla setek młodych ludzi to jedna z nic nieznaczących uroczystości. Zwłaszcza, że świętujemy również pierwszego i drugiego maja (Święto Pracy i Dzień Flagi). Czy to przypadek, że miesiąc maj jest w naszym życiu tak ważny? Tak jak młode liście zwiastują nadejście wiosny tak wszystkie majowe wydarzenia w naszej historii budziły nadzieje Polaków. Dziś, na początku nowego wieku, żyjąc w zwariowanym tempie negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Okazuje się jednak, że gdy nawet bardzo unikamy historii, ona nie pozwala nam o sobie zapomnieć i dzieje się na naszych oczach. Pewnie większość z nas ma świadomość w jak wyjątkowych czasach żyjemy obecnie. Są w nas obawy związane z zagrożeniem suwerenności. Historia dogania teraźniejszość a teraźniejszość potwierdza historię. Przecież podobnie musieli czuć się nasi przodkowie, wiedząc, że muszą się spieszyć z decyzjami, od których zależy przyszłość Ojczyzny. Konstytucja 3 Maja to jedna z najchlubniejszych kart naszych dziejów-pierwsza w Europie, druga na świecie. Powstała w szczególnie trudnych czasach, po I rozbiorze i była czymś w rodzaju testamentu upadającej I Rzeczypospolitej. Nasi pradziadowie, korzystając ze sprzyjającej sytuacji uwikłania Rosji w wojny z Turcją i Szwecją postanowili przeprowadzić reformy na Sejmie Czteroletnim. Owocem ich pracy była Konstytucja. Jak sami piszą (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny i jej granic niniejszą Konstytucję uchwalamy. 3 Maja 1791 r. stronnictwo patriotyczne osiągnęło wielkie zwycięstwo nad silami starego porządku. Mimo gwałtownych wystąpień przedstawicieli obozu hetmańskiego sejm uchwalił Konstytucję. Tego dnia lud Warszawy od rana gromadnie wyległ na ulice. Na wieść o uchwaleniu Konstytucji, przed Zamkiem Królewskim odbyła się wielka patriotyczna demonstracja. Cieszono się z tego, że nie będą zrywane sejmy, że oprócz króla, mającego sprawować władzę dziedzicznie, będzie też rząd zwany Strażą Praw. Bezpieczeństwa kraju będzie bronić 100 tys. armia. Włączono do konstytucji również „Prawo o miastach królewskich”. Ustawodawcy zapewnili chłopom opiekę państwa. Polacy wyciągnęli lekcję z I rozbioru. Nie chcieli dopuści do kolejnych. Niestety zdrada targowiczan uniemożliwiła wprowadzenie w życie zapisów Konstytucji. Obowiązywały one niespełna rok. W bieżącym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, to jeszcze bardziej uświadamia nam, jak dramatyczne były dzieje naszej Ojczyzny i skłania do odpowiedzi na pytanie: Kim jesteśmy? Jaka cząstka naszych pańskich, szlacheckich przodków w nas pozostała. Hasło: Wolność, Całość, Niepodległość przyświecające T. Kościuszce i powstańcom z 1794 r. wciąż wyznacza nasze narodowe cele, kształtuje poczucie tożsamości, umiłowanie wolności i swobody.
Naszym zadaniem jest utwierdzać siebie i innych, że posiadamy nadal takie cnoty jak: mądrość, honor, odwaga, miłość do Ojczyzny. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.
Tradycyjnie w PSP nr 5 pamiętamy o obchodach świąt:
Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja. W tym celu zostały zorganizowane konkursy: plastyczny i historyczny. Konkurs plastyczny miał na celu upamiętnienie 230. rocznicy powstania kościuszkowskiego. Polegał na wykonaniu komiksu o tematyce inspirowanej biografią Tadeusza Kościuszki. Został zatytułowany „…Bo My z Ciebie Naczelniku…”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas V i VI. Drugim konkursem była IV edycja turnieju wiedzy o epoce stanisławowskiej „Czwartkowe potyczki” dedykowana dla klas szóstych.
A oto reprezentacje klas VI, które przystąpiły do rywalizacji.
Kl. VIA – Michalina Bakuła, Szymon Iwański, Maksymilian Lewiński
Kl. VIB – Piotr Marczewski, Franciszek Pyrgiel, Kacper Sałek
Kl. VIC – Miłosz Ditrich, Bartosz Pastuszka, Lena Wąsik
Każda z klas starała się zaprezentować jak najlepiej.
Drużynowo zwyciężyła kl. VIA. Kolejne miejsca zajęły klasy VIC i VIB.
Najwyższy wynik uzyskał ucz. kl. VIA –Sz. Iwański
W konkursie plastycznym wzięło udział 9 uczniów.
Wyniki konkursu plastycznego przedstawiają się następująco:
I m-ce –Anita Wierzchowska – kl. 6A
II m-ce – Bartłomiej Marchut – kl. 5B
III m-ce – Hanna Kosman – kl. 6A
III m-ce – Hanna Sekuła – kl. 7B
W tygodniu poprzedzającym święta majowe w naszej szkole odbył się happening pod hasłem:
KONSTYTUCJA 3 MAJA-BEZ KORZENI NIE ZAKWITNIESZ!
Zachęcamy wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag z okazji majowych świąt.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów świąt majowych będzie udział pocztu sztandarowego PSP nr5 we mszy świętej w kościele pw. NMP w Pionkach w dn. 3maja 2024 r. reprezentowanego przez kl. 8A.
Marzena Woźnica