Tatry 2015 – Zielona Szkoła klas II i IIIb


25 maja 2015 roku to długo oczekiwany dzień wyjazdu na „Zieloną szkołę”. 42 uczniów pod opieką pań: Lidii Czyżewskiej, Elżbiety Wojdyło, Anety Golisz i Marii Pęczek wyruszyło na turystyczny szlak. Lęk przed rozstaniem na tak długo z rodzicami stawał się coraz słabszy, a sama myśl o spędzeniu pięciu dni z rówieśnikami dodawała odwagi. Wspólne zabawy i rozmowy wypełniały każdą wolną chwilę długiej podróży do Białki Tatrzańskiej.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce to pierwszy punkt programu wyjazdu. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy, od średniowiecza do chwili obecnej. Wędrówka po kopalni zachwyciła wszystkich. Wiele emocji wzbudził sam zjazd windą na trzeci poziom kopalni. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby i szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowane na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrujące wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych mogliśmy zobaczyć tylko na makietach, ponieważ dla zwiedzających udostępniony jest wyłącznie poziom 3. Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.

26 maja na naszym turystycznym szlaku znalazło się Zakopane. Miasto położone u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływu Białego Dunajca) jest najwyżej położonym miastem Polski. Spacer z panią Agnieszką Szymaszek przewodnikiem tatrzańskim po mieście pomógł poznać historię tego miasta i jego mieszkańców. Zwiedziliśmy m. in. Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, stary kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Po powrocie z Zakopanego rozpoczęły się przygotowania do dyskoteki. Zabawa była rewelacyjna.

Deszczowe chmury rozwiał wiatr i na niebie pojawiły się nieśmiałe promienie słońca. Dzień 27 maja rozpoczęliśmy od relaksu z widokiem na Tatry, co umożliwił nam pobyt na basenie Terma Białka w Białce Tatrzańskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w Polsce. Zrelaksowani wyruszyliśmy na spotkanie z panią przewodnik. Wjazd kolejką krzesełkową na Wielką Krokiew – jak to czynią skoczkowie narciarscy, podziwianie panoramy Zakopanego, a następnie wędrówka Doliną Białego, gdzie obfite opady deszczu zmieniły małe strumyczki w rwące potoki. Woda spływała z gór, łączyła się w większe strumyki i wpadała do Białego Potoku. Głośny szum wody, soczysta zieleń drzew i kwiatów i śpiew ptaków towarzyszyły nam podczas wędrówki wyznaczonym szlakiem. Na koniec wizyty w Zakopanem odwiedziny na Krupówkach i zakup pamiątek.

Powrót do pensjonatu państwa Anieli i Władysława Dziadkowiec w Białce Tatrzańskiej nie był zakończeniem dnia. Po pysznym (jak zwykle zresztą) posiłku, spotkanie z kapelą góralską. Andrzej Duda rodowity mieszkaniec Białki Tatrzańskiej przybliżył dzieciom elementy stroju góralskiego, opowiedział kilka gawęd, a także przeprowadził przyspieszony kurs tańca góralskiego.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy 28 maja, było Dębno Podhalańskie gdzie zwiedzaliśmy drewniany kościół Św. Michała Archanioła. Jest to niezwykle cenny zabytek, pochodzący z 1490 roku, figurujący na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tej gotyckiej świątyni z drzewa modrzewiowego, przy budowie, której nie używano gwoździ zachowała się wspaniała polichromia gotycko-renesansowa o 33 kolorach, z około 1500 roku. Godny podziwu jest też ołtarz główny z pięknym tryptykiem. Inne cenne zabytki znajdujące się w tym kościele, które mogliśmy podziwiać to: gotycki krucyfiks z 1380 roku, tzw. Krzyż naturalny (drzewo życia), którego ramiona to gałęzie drzew oraz drewniane tabernakulum z XIV wieku.

Niedzica to kolejny punkt na turystycznym szlaku uczniów. Zwiedzanie średniowiecznego zamku, z którym związana jest tajemnica skarbu Inków, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim z widokiem na 2 średniowieczne zamki: Czorsztyn i Niedzica oraz spacer po zaporze to plan, który został w pełni zrealizowany. Wiele emocji budziła wizyta w podziemiach zamku, gdzie zgodnie z legendą więziony był Janosik, legenda o Brunhildzie i ogromy skarb Inków, którego nikomu do dzisiaj nie udało się odnaleźć. Ostatnim punktem tego pracowitego dnia była wspólna zabawa przy ognisku. Zmęczenie nie dawało się jednak we znaki i dzieci zaraz po powrocie rozpoczęły zabawy na placu przed pensjonatem. Gra w badmintona, zabawy ze skakanką oraz rozgrywki w piłkę wypełniły czas do ogniska. Pieczenie kiełbasek i śpiewanie piosenek umilało czas przy ognisku.

Piątek 29 maja 2015 roku to ostatni dzień „Zielonej szkoły” TATRY 2015. Od rana w pokojach dzieci wzmożone porządki, pakowanie bagaży, upominków dla najbliższych, pamiątek z wyjazdu. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie przed pensjonatem i czas wracać do domu. Po drodze krótkie odwiedziny w pięknym królewskim mieście – Krakowie. Podziwianie Ołtarza Wielkiego, wspaniałego arcydzieła rzeźbiarskiego późnego gotyku, dzieła Wita Stwosza w Kościele Mariackim, niesamowitej Smoczej Jamy, z którą wiąże się legenda o smoku wawelskim. Wawel, Rynek, Sukiennice, to miejsca, które znalazły się na szlaku naszej wędrówki. Ostatnim punktem pobytu w Krakowie była wizyta w McDonald’s.

Czas biegnie nieubłaganie, szybko minął tydzień pełen wrażeń, szalonych opowieści, wędrówek po górskich szlakach, spotkań z ciekawymi, niezwykłymi ludźmi. Namacalnym znakiem naszych wędrówek jest „Dzienniczek uczestnika Zielonej szkoły”, który uzupełniało każde dziecko, gdzie można odtworzyć nasz turystyczny szlak.

Stęsknieni rodzice odebrali swoich małych podróżników o 21. Kolejny wyjazd może już za rok.

Lidia Czyżewska, Elżbieta Wojdyło
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Zielone Szkoły"