Morza
szum i ptaków śpiew - tak można najkrócej ująć
tegoroczną wyprawę klasy VIa na "Zieloną szkołę".
Kolejny ranek powitał nas słoneczną, chociaż wietrzną pogodą. W drodze do Łeby towarzyszył nam Mariusz Baar - przewodnik, który przybliżył historię regionu, zapoznał nas z wieloma ciekawostkami oraz poprowadził szlakiem przez Słowiński Park Narodowy na ruchome wydmy. Góra Łącka zachwyciła wszystkich. Piękne widoki z jej szczytu zapierały dech. Dodatkową, chociaż chwilami uciążliwą atrakcją był piasek gnany wiatrem nad powierzchnią wydm i brzegiem plaży, którą przemierzaliśmy w drodze powrotnej. Hel,
to cel naszej wycieczki w środę. W wędrówce
północnymi krańcami Polski towarzyszyła nam
słoneczna pogoda, ciekawe opowieści opiekuna fok
podczas karmienia połączonego z treningiem medycznym
oraz opowieści pana Mariusza Baara o historii związanej
z miejscami, które odwiedzaliśmy. Ogromne
zainteresowanie, szczególnie chłopców wzbudzały
informacje dotyczące obrony Helu, uzbrojenia wojska oraz
możliwość wejścia do bunkrów. Promienie
słońca powitały nas także w czwartek. Pani Regina
Gulińska - przewodnik, jako pierwszy punku naszego
wyjazdu zaplanowała wizytę w Archikatedrze w Gdańsku -
Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu
organowego. Następnie odbyliśmy spacer po alejkach
Ogrodu Botanicznego i zwiedziliśmy palmiarnię.
Zabytkowe kamieniczki Gdańska, Fontanna Neptuna na
Długim Targu i Muzeum Bursztynu mieszczące się w
murach dawnego więzienia, to kolejne punkty naszej
turystycznej wędrówki. 28 maja wyruszyliśmy aby poznać bliższą okolicę. Pierwszy przystanek to Władysławowo - Aleja Gwiazd Sportu, która prezentuje największe nazwiska z różnych dyscyplin. Kolejny przystanek to Rozewie. Z latarni morskiej górującej nad okolicą podziwialiśmy piękne tereny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego urozmaicone lasami, morzem i zatoką. Zorganizowana w latarni ekspozycja pt. "Dzieje latarnictwa morskiego" wzbogaciła naszą wiedzę i ukazała znaczenie latarni morskich. Piesza wędrówka plażą do Jastrzębiej Góry to okazja do wyścigów po plaży, zbierania muszelek i poszukiwania choćby maleńkiego kawałka bursztynu. Sobota - czas powrotu do Pionek, a także podsumowania konkursu wiedzy jaki miał miejsce podczas wyjazdu. Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów to:
Przewodniki, mapy regionu i słodkie co nieco, to nagrody dla laureatów. Szybko minął tydzień, 29 maja 2010 r. przed godz. 20-tą dotarliśmy do Pionek, gdzie czekali na nas licznie zgromadzeni rodzice. Szósta "Zielona szkoła" klasy VIa dobiegła końca. Kolejne wyjazdy już w gimnazjum.
|