"Zielona Szkoła" - Kąty Rybackie 2007 r.

    28 maja 2007 r. klasy młodsze z naszej szkoły po raz kolejny wyruszyły na Zieloną Szkołę! Tym razem udaliśmy się nad morze - do miejscowości Kąty Rybackie.
    Uczestnicy "Zielonej Szkoły" to uczniowie klasy IIa i klas trzecich: IIIa, IIIb, IIIc, IIId PSP Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach oraz wychowawcy: mgr Joanna Klich, mgr Małgorzata Chmielnicka, mgr Małgorzata Wojtaszewska, mgr Katarzyna Stolarska, mgr Agata Dróżdż i wicedyrektor mgr Barbara Glimasińska. Dla dwóch klas: IIIa i IIIc, to już trzeci taki wyjazd, a wiec - co rok "Zielona Szkoła"!
    Miejsce naszego pobytu to pensjonat: "WIELORYBEK" p. Iwony i Grzegorza Glarczyńskich położony 50 km od Gdańska, 15 km od Krynicy Morskiej.

Co zobaczyliśmy i gdzie byliśmy?

    Kąty Rybackie - to stara osada rybacka. Pierwsze informacje na jej temat sięgają 1643 roku. Pierwszy dworek powstał tu w 1680 roku dzięki angielskiemu kupcowi H. Wilhelmowi Ramseyowi. Następnym etapem tworzenia osady było postawienie przez rybaków kilku szop na sprzęt potrzebny przy połowie ryb. W 1780 roku powstała karczma. Po 1808 roku osada się usamodzielniła i odłączyła od Sztutowa. Pierwsi letnicy zawitali do Kątów po I wojnie światowej. Niestety podczas II wojny światowej, a szczególnie w ostatnich jej miesiącach osada została poważnie zniszczona.
    Napływająca do Kątów Rybackich ludność oprócz rybołówstwa zajęła się także rozwojem bazy turystycznej. W latach późniejszych powstały pierwsze ośrodki wczasowe, a później coraz bogatsza baza gastronomiczna. Dziś Kąty Rybackie to nie tylko znana osada rybacka, ale także atrakcyjne miejsce wypoczynku. Znajduje się tu kilka ośrodków wczasowych, także pensjonatów i kwater prywatnych. Baza gastronomiczna jest w stanie zadowolić wszystkich przebywających w Kątach Rybackich turystów. Natomiast dogodne położenie pomiędzy Sztutowem, a Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu uroków Mierzei Wiślanej. Tutaj - w niedużej, nadmorskiej miejscowości, w ciszy i spokoju można naprawdę odpocząć i wiele zobaczyć.

    Krynica Morska - jedno z najmniejszych, pod względem liczby ludności, miast w Polsce. Usytuowana na północy Polski, na małym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewem Wiślanym - porośnięta wiecznie zielonym, sosnowo-bukowym lasem, od dziesiątek lat przyciąga tysiące turystów.

    Granica Państwa - niedaleko Kątów Rybackich, 12 km od centrum Krynicy znajduję się mała miejscowość - Piaski (administracyjnie należy do Krynicy Morskiej). Ok. 3 km. za tą miejscowością znajduje granica NATO, oraz Unii Europejskiej.

    Gdynia - wycieczka autokarowa i spacer po mieście:

  • zwiedzanie okrętu ORP Błyskawica - wybudowanego w Anglii w latach 1935-1936. Okręt ORP Błyskawica wpłynął do Gdyni w 1937 roku i był wtedy najnowocześniejszym polskim niszczycielem. W czasie II wojny światowej, wraz z bliźniaczym "Gromem" walczył na wodach Morza Północnego, Morza Śródziemnego, Kanału La Manche i Zatoki Biskajskiej. Odznaczono go orderem Virtuti Militari. Od 1976 roku jest obiektem muzealnym i można go zwiedzać oglądając wyposażenie okrętowe oraz zapoznając się z dziejami i tradycjami Marynarki Wojennej
  • "Akwarium Gdyńskie" wchodzi w skład struktury organizacyjnej Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, który od 1921 roku prowadzi biologiczne badania mórz i oceanów. Głównym zadaniem Akwarium Gdyńskiego MIR jest gromadzenie i eksponowanie zbiorów flory i fauny morskiej. Zbiory te prezentowane są w formie stałych wystaw muzealnych, przedstawiających różnorodne zagadnienia związane z biologią morza oraz ekspozycji akwariowych, ukazujących niezwykłe piękno żywych roślin i zwierząt.
    Ekspozycje zajmują powierzchnię ok. 900 m2 i odwiedzane są rocznie przez około 300 tysięcy gości.

    Frombork - wycieczka autokarowa do Fromborka zwanego "klejnotem Warmii" (miejsca pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika). Jest tu wiele atrakcji turystycznych: najważniejszym punktem jest Wzgórze Katedralne i gotycka katedra (Bazylika Archikatedralna) zbudowana w latach 1329-1388 . W byłym pałacu biskupim mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika i oczywiście Planetarium, gdzie obejrzeliśmy wspaniały, gwiezdny pokaz.

    Malbork - wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W 1997 grudniu roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. (wycieczka)

   A poza tym - plaża, plaża, plaża...

    Było wspaniale! Oprócz zwiedzania były zajęcia edukacyjne, zabawy na plaży, ognisko i pieczenie kiełbasek, rozgrywki sportowe, niezapomniane dyskoteki - jednym słowem - dobra zabawa!

Długo będziemy pamiętać o naszym wyjeździe i już planujemy następny!



Powrót do "Zielone Szkoły"