Tradycje wielkanocne w Polsce sięgają początków XIV wieku. Łączą w sobie obrzędy ludowe związane z przemianami w przyrodzie i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wśród najbardziej lubianych polskich tradycji wielkanocnych wyróżnić można zdobienie pisanki, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne, śmigus dyngus. Ale zwyczajów związanych z Wielkanocą jest o wiele więcej. Koniec czterdziestodniowego postu, budząca się do życia przyroda oraz zwycięstwo Jezusa nad śmiercią sprawiają, że Święta Wielkanocne są szczególnie oczekiwane i uroczyście obchodzone. Tradycje wielkanocne różnią się w zależności od regionu, ale z pokolenia na pokolenie są niezmiennie kultywowane.
W tym roku Wielkanoc obchodziliśmy w niedzielę 1 kwietnia, ale w naszej szkole świątecznie, wesoło i kolorowo było już 22 marca. Już trzynasty raz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach zorganizowały imprezę pod hasłem „Tradycje Wielkanocne”. Organizatorzy ogłosili konkursy. W tym roku było ich sześć: stroik wielkanocny, tradycyjne ciasto, palma, baranek, kurczaczek wielkanocny oraz inscenizacja obrzędu wielkanocnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas integracyjnych. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały prace konkursowe oraz uczyły się ról na pamięć, aby wypaść jak najlepiej. Wszyscy wykazali się wielkim talentem, pomysłowością i oryginalnością.
Jury doceniło trud i zaangażowanie wszystkich uczestników.
W kategorii inscenizacja obrzędu wielkanocnego nasza szkoła zdobyła III miejsce oraz dwa wyróżnienia.
Grupa „0” zdobyła wyróżnienie za przedstawienie pt. „Wielkanoc”, w trakcie którego baranki, kurczak i zając spierały sie o tradycje wielkanocne. Drugie wyróżnienie przypadło klasie IIIb za inscenizację pt. „Kłótnia wielkanocna”. III miejsce w kategorii inscenizacja otrzymała klasa IIb.
W nowym konkursie, który został wprowadzony w tym roku na baranka lub kurczaka wielkanocnego I miejsce zajęła klasa IIIb, a drugie miejsce przypadło klasie Ib. Wyróżnienie wyśpiewała sobie klasa IVb piosenką pt. „Tradycje wielkanocne”.
Tradycje wielkanocne to wspaniałe przedsięwzięcie kultywujące obyczaje Świąt Wielkanocnych i jednocześnie w uroczystej świątecznej atmosferze integrujące środowisko osób niepełnosprawnych.