Uczniowie klasy VIb, Vb,Va długo oczekiwali na trzydniową wycieczkę „Piastowskim szlakiem”. W dzień wyjazdu z uśmiechem na twarzy rozpoczęliśmy wyprawę do źródeł polskości.
Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy, było Gniezno. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, Katedrę Gnieźnieńską wraz ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi – arcydziełem sztuki romańskiej. Zabytek ten pochodzi z XII wieku i ukazuje życie św. Wojciecha. To była żywa lekcja historii.
Dużo radości uczestnikom wyjazdu sprawiła przejażdżka kolejką wąskotorową z Gąsawy do Biskupina. Tam udaliśmy się do rezerwatu archeologicznego związanego z kulturą łużycką. Poznaliśmy warunki życia dawnych mieszkańców z V w. p. n. e. w zrekonstruowanej osadzie. Na koniec pierwszego dnia pobytu w Wielkopolsce pojechaliśmy do Wenecji, niewielkiej miejscowości, gdzie zwiedziliśmy skansen kolejki wąskotorowej. Zgromadzono tu rożne eksponaty – parowozy, torowiska z rozjazdami, budkę dróżnika ze szlabanem. Uczniowie mogli wejść do niektórych wagoników kolejki i przenieść się choć na chwilę w zamierzchłe czasy.
Drugi dzień pobytu „Na piastowskim szlaku” poświęciliśmy zwiedzaniu Poznania. Po drodze zatrzymaliśmy się w Pobiedziskach, gdzie oglądaliśmy miniatury budowli piastowskich. Pierwszym miejscem, do którego udaliśmy się była Katedra, w podziemiach której obejrzeliśmy film poświęcony historii tego miejsca. Przy pomniku Jana Pawła II usytuowanym w pobliżu Katedry zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Następnym punktem na naszej trasie był poznański Rynek. Podziwialiśmy przepiękne kamienice znajdujące się wokół niego. Naszą uwagę przykuł Ratusz z zegarem i słynnymi koziołkami. Punktualnie o godzinie dwunastej obejrzeliśmy krótki spektakl „bodących się koziołków”, który nagrodziliśmy gromkimi brawami. Na koniec pobytu w stolicy Wielkopolski udaliśmy się do palmiarni. Wśród bogatej roślinności różnych sfer klimatycznych odpoczywaliśmy i podziwialiśmy akwaria z egzotycznymi rybami.
Czas szybko mijał i ostatnim celem naszej wyprawy było Strzelno i Kruszwica. W pierwszej miejscowości zwiedziliśmy Wzgórze św. Wojciecha z Bazyliką Świętej Trójcy, w której znajduje się ponad 600 relikwii świętych. W tej romańskiej świątyni obejrzeliśmy unikatowe kolumny cnót i przywar, które symbolizują dobre i złe cechy ludzkich charakterów. W Kruszwicy – miejscu związanym z legendą o królu Popielu, którego zjadły myszy – weszliśmy na wieżę. Stamtąd podziwialiśmy panoramę miasta i widok na jezioro Gopło, po którym wcześniej pływaliśmy statkiem o wdzięcznej nazwie „Rusałka”.
Oczywiście w trakcie wyjazdu nie może zabraknąć i innych atrakcji. Dwa wieczory spędzone w hotelu Nest służyły integracji i zabawie. Rywalizacja podczas gry w kręgle i dyskotekowe szaleństwa sprzyjały nawiązaniu towarzyskich kontaktów.
W drodze powrotnej czekała na nas miła niespodzianka. Podczas postoju na posiłek w McDonald's spotkaliśmy aktorów, wśród których największe zaciekawienie wzbudził Marcin Rogacewicz, odtwórca roli Jaśka w filmie „Korona królów” – serialu opowiadającym o Piastach.
I tak w radosnych nastrojach, pełni wrażeń wróciliśmy do Pionek.