Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. To okazja to inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest na początku lutego już od 14 lat. Ma m.in. za zadanie propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do Internetu oraz zaznajomić rodziców i nauczycieli z tematyką bezpieczeństwa online. W Polsce koordynatorem akcji jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Warto zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. (www.saferinternet.pl)
DBI 2018 obchodzony był pod hasłem "Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci".
W naszej szkole również podejmujemy działania uczące dzieci właściwego poruszania się w cyfrowym świecie. Na zajęciach komputerowych, edukacji informatycznej oraz na godzinach wychowawczych omawiane są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zasady netykiety oraz zagrożeń, jakie można napotkać w sieci. W tym roku do akcji włączyli się wszyscy uczniowie klas 1-3 i klasa 4d. Dzieci poznawały zasady Netykiety, czyli zbiór zasad określających formy zachowania się w społeczności internetowej, oglądały filmiki edukacyjne „Owce w sieci”, wykonywały Misję Bezpiecznego Internetu na portalu sieciaki.pl i dużo rozmawiały na temat bezpieczeństwa w Internecie, a klasa 3c zrobiła plakaty promujące DBI i wykonała „wystawkę” na korytarzu. Działania sprzyjające bezpieczeństwu w sieci w ramach akcji można prowadzić przez cały luty, ale my zachęcamy, by nie zapominać o nich nigdy, a NETYKIETĘ stosować cały rok.