Na turystycznym szlaku


16 maja 2018 r. klasy drugie wyruszyły na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem programu był Dąb Bartek w Zagnańsku, jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które jest największym i najstarszym muzeum zabawek w kraju to kolejne miejsce, do którego dotarliśmy. Znajduje się tam kolekcja zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. „Miasto zabawek”, „Szlagiery z polskich spółdzielni”, „Świat modeli” czy „Zabawajki – czyli zabawki ludowe” to wystawy, które mogliśmy podziwiać. Dzieci mogły zobaczyć, jakimi zabawkami bawili się ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Jaskinia Raj to także magiczne miejsce. Wędrując wyznaczonym szlakiem, co krok zachwycały nas bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Z ciekawych opowieści przewodnika dowiedzieliśmy się także, że w sezonie zimowym jaskinia Raj jest miejscem hibernacji nietoperzy, głównie nocka dużego. Ponieważ w Jaskini Raj jest zakaz robienia zdjęć, to co widzieliśmy na wycieczce możecie zobaczyć na http://jaskiniaraj.pl.

Po smacznym i obfitym posiłku rozpoczęliśmy kolejny etap wyjazdu. Kompleks Świętokrzyska Polana – to ostatni przystanek na trasie naszej wycieczki.

Oceanika to miejsce, w którym zgromadzono zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o podwodnym świecie, z uwagą wpatrując się w potężne akwaria. Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziła także ekspozycja z wystawą „Potwory z głębin”. Przedstawiono na niej makiety ryb, które w naturze są prawie niemożliwe do obserwowanie ze względu na duże głębokości na jakich występują. Zwierzęta te zadziwiają swoimi kształtami i sposobami przystosowania się do trudnych warunków środowiskowych.

Pełni wrażeń po wizycie w oceanarium uczniowie rozpoczęli warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały własne akwarium z wodorostami oraz ozdobiły ryby wykonane z masy solnej.

Pogoda nie była dla nas łaskawa, ale miejsca, które odwiedzaliśmy rekompensowały deszcz, który czasem tylko lekko kropił, a chwilami padał znacznie mocniej. Nie miało to jednak żadnego wpływu na nastroje uczestników wycieczki. Pamiątki, zdjęcia oraz co najważniejsze mnóstwo pozytywnych wrażeń i nowych wiadomości przekonują do kolejnych podróży i odkrywania tego, czego jeszcze nie znamy.

Lidia Czyżewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"