25 października od 1995 roku obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole zbiórkę makaronu. Uczniowie aktywnie włączyli się w tę akcję, bowiem celem była pomoc dla mieszkańców naszej społeczności lokalnej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub finansowej. Zebraliśmy ponad 150 paczek różnego makaronu, który przekazaliśmy do naszego pionkowskiego oddziału Caritas. Jego pracownicy opowiedzieli nam o swojej działalności, o pomocy ze strony kościoła i ludzi dobrej woli i serdecznie podziękowali nam za zebrany produkt. Otrzymaliśmy także informację, że obecnie Caritas nie otrzymuje żadnej pomocy z Banku Żywności – trzeba więc i warto organizować takie akcje.
Część zebranego makaronu zawieźliśmy do Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tu w miłej atmosferze zwiedziliśmy różne pomieszczenia i dowiedzieliśmy się o pracy osób niepełnosprawnych.
Czego nie wiesz o makaronie, a wie Internet:
Pochodzenie słowa „makaron” jest związane z greckim określeniem, które oznacza mąkę wymieszaną z wodą. Specyficzny, bardzo cienki makaron, sprowadzili do Europy Arabowie. Do dziś na określenie tej potrawy mówią „makkaroni”.
W małej wiosce nad Żółtą Rzeką znaleziono miseczkę, a w niej najstarszy makaron. Mierzył 20 cali (ponad 50 centymetrów) i liczył około… czterech tysięcy lat.
Najdłuższy chiński makaron mierzy aż metr i do miseczki z zupą wkłada się tylko jedną nitkę. Sporym wyzwaniem jest zjedzenie tak długiej nitki. Zwłaszcza, że nie powinno się jej kroić.