Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, na placu zabaw, podczas przerw i wycieczek szkolnych czy w trakcie korzystania z Internetu było głównym tematem spotkania aspiranta Mirosława Płachty - policjanta z Komisariatu Policji w Pionkach z uczniami edukacji wczesnoszkolnej.
Dzieci po raz kolejny, tym razem od policjanta, usłyszały, które z zachowań na przerwie bądź w klasie mogą być niebezpieczne dla nich samych lub ich kolegów. Łamanie zasad bezpieczeństwa skutkuje niebezpiecznymi zdarzeniami, sprawia ból zamiast dawać radość z zabawy.
Prawidłowe poruszanie się po drodze to kolejne bardzo ważne zagadnienie. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego zawsze należy pamiętać o tym, że:
Nawet najmłodsze dzieci wiedziały, że przechodzić przez jezdnię należy zawsze po przejściu dla pieszych. Przejścia dla pieszych są specjalnie oznaczone znakami i namalowanymi pasami na jezdni. Aby bezpiecznie przejść, należy trzymać się zasad przechodzenia przez jezdnię:
W bardziej ruchliwych miejscach przejścia są wyposażone w sygnalizację świetlną. Pan policjant przypomniał, że światła pokazują pieszemu moment, kiedy powinien przejść przez jezdnię.
Uczniowie, którzy sami poruszają się po drodze, muszą także pamiętać, że nigdy nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby, która proponuje podwiezienie, nawet jeśli osoba ta wydaje się miła i deklaruje, że zna rodziców. Pan policjant przypomniał również jak zachować się, gdy na naszej drodze pojawi się niebezpieczny pies. „Pozycja żółwia” pozwala osłonić najbardziej czułe miejsca naszego ciała.
Bardzo ważne jest również zachowanie w
autobusie. Do pojazdu powinno się wsiadać kulturalnie – nie należy
przepychać się. Trzeba spokojnie zająć miejsce, nie wolno zmieniać
miejsca podczas jazdy i głośno rozmawiać.
Jazda na rowerze jest
świetną zabawą, ale dzieci muszą pamiętać, że po drodze publicznej
mogą się poruszać tylko pod opieką osoby dorosłej.
Jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych? Co zrobić, gdy widzimy pożar, wypadek? O tym także przypomniał aspirant Mirosław Płachta.
Wszyscy pięknie wyrecytowali numery alarmowe:
112 jednolity numer alarmowy, używany w sieci komórkowej
997 policja
998 straż pożarna
999 pogotowie ratunkowe
Zachowanie spokoju może uratować życie, dlatego kiedy wzywamy pomoc, powinniśmy:
Komputer z dostępem do Internetu jest nieodłącznym elementem współczesnego życia każdego ucznia. Dzięki temu dziecko poznaje świat, uczy się, kontaktuje z rówieśnikami. Korzystanie z Internetu ma wiele pozytywnych stron, niesie jednak ze sobą także wiele zagrożeń dla każdego użytkownika. Kilka zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, jakie usłyszały dzieci może uchronić je przed przykrymi zdarzeniami.
To tylko kilka przykładów, których celem było uświadomienie dzieciom rozmaitych niebezpieczeństw oraz wskazanie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia.