W dniach 22-23 maja 2017 roku klasy IIc i IIIe udały się na wycieczkę klasową. Dla obu klas była to pierwsza wyprawa na wycieczkę dwudniową, czyli z noclegiem poza domem! Na szczęście dzieci wcześniej zahartowały się podczas „Nocy w szkole”. W drogę ruszyliśmy bez obaw. Nasza przygoda rozpoczęła się już o 6:15, wszyscy zjawili się punktualnie. Najpierw zwiedzaliśmy Ciechocinek – największe nizinne uzdrowisko w Polsce. Widzieliśmy tężnie solankowe i Park Zdrojowy z pięknym zegarem kwiatowym.
Później udaliśmy się do Grębocina, gdzie dzieci mogły sprawdzić, jak pisze się gęsim piórem, czerpie papier i obsługuje dawną prasę drukarską. Oczywiście najlepsze było pisanie gęsim piórem.
Następnie udaliśmy się do Bierzgłowa na zamek krzyżacki... Znajduje się tutaj jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich – gotycki zamek, wzniesiony w latach 1270-1305 w miejscu wcześniejszego grodu. Zamek był nie tylko pięknym miejscem do zwiedzania, ale zarazem miejscem naszego noclegu. Po zakwaterowaniu i wspaniałej obiadokolacji udaliśmy się na wieczorne zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Zamek jest położony na wysuniętym wzniesieniu pradoliny Wisły i składa się z zamku głównego (dawniej siedziby komtura), pełniącego funkcje gospodarcze przedzamcza oraz wieży bramnej. Zamek główny (wysoki) jest dwuskrzydłowy (refektarz i kapitularz), dwa jego boki są zamknięte kamienno-ceglanymi murami w nieregularny czworobok. Wjazd do zamku wysokiego odbywał się przez bramę w murze obwodowym. Od wschodu, południa i zachodu zamek otoczony jest fosą (obecnie suchą). Wszyscy byliśmy pod wrażeniem! To miejsce rozbudziło wyobraźnię i niełatwo było nam usnąć.
Drugiego dnia, po śniadaniu udaliśmy się do Torunia, który jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1233 roku). Jako ciekawostkę można podać, że jest to też miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. W 1997 roku toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. A z czego słynie Toruń? To chyba wiedzą wszyscy – z pierników, więc najpierw udaliśmy się na warsztaty wypieku piernika w Forcie IV. Dzieci wcieliły się w rolę fortecznych kuchcików i pod czujnym okiem mistrzów cechowych zrobiły piernik dekoracyjny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja, konkurs oraz poczęstunek toruńskimi pierniczkami. Pamiątką z tego spotkania był własnoręcznie zrobiony piernik ozdobny oraz certyfikat.
Później zwiedzaliśmy Toruń – gotycką starówkę, pomnik Mikołaja Kopernika i Muzeum Piernika.
Toruń pożegnaliśmy zwiedzając zabytkowe ruiny zamku krzyżackiego. Jego budowę zaczęto w latach 50-tych XIII wieku, ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Początkowo służył Krzyżakom jako baza wypadowa do podboju Prusów i stworzenia państwa zakonnego. Na koniec był czas na zakup pamiątek, obiad i w drogę do domu. Do Pionek dotarliśmy około 22-giej - zmęczeni, bardzo zadowoleni i pełni pomysłów na następne wspólne wyprawy.