Wtorek
15 grudnia 2015 r. na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki
do Radomia. Krótki spacer po najstarszych uliczkach miasta, podczas
którego oglądaliśmy pomnik upamiętniający legionistów Józefa
Piłsudskiego znajdujący się na placu przed Muzeum im. Jacka
Malczewskiego poprzedził wizytę w muzeum.
Wystawa szopek bożonarodzeniowych w muzeum zachwyciła wszystkich. Misternie wykonane, pięknie malowane płaskorzeźby lub rzeźby, których twórcami byli ludowi artyści, przedstawiały wszystkim znane postacie. Równie piękne były kartki świąteczne, z których kilka zostało wykonanych przed stu laty. Pięknie ubrana w ręcznie wykonane ozdoby choinka dopełniała świąteczny wystrój wystawy. Opowieści pani przewodnik o ozdobach, wykonanych m. in. z opłatka, ze słomy, bibuły oraz o prawdziwych świeczkach, które zapalane były na świątecznym drzewku bardzo zainteresowały dzieci.
Wykonanie pacynki przedstawiającej Królową Śniegu to kolejny punkt programu naszej wycieczki. Dzieci poznały etapy pracy nad pacynką, obserwowały, w jaki sposób prowadząca zajęcia ozdabia twarz, przykleja włosy, a po wykonaniu pacynki, jak nakłada na dłoń i porusza postacią. Pacynki wykonane samodzielnie przez uczestników zajęć były piękne, różnił je jednak wyraz twarzy królowej. U jednych dzieci uśmiechała się, u innych patrzyła złym, zimnym wzrokiem lub była smutna. Wspólne przeczytanie fragmentów baśni „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wyjaśniło wszystko.
W Teatrze Powszechnym w Radomiu obejrzeliśmy lalkową wersję opowieści o przyjaźni i zwycięstwie dobra nad złem. Tak, jak w czytanej przez nas baśni, tak i na scenie teatralnej wszystko skończyło się dobrze. Po spektaklu uczniowie mieli możliwość spotkania się z aktorami, którym podziękowali za występ oraz złożyli życzenia i wręczyli upominek z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Ostatnim punktem naszego programu było spotkanie z plastykami w pracowni plastycznej teatru. Dzieci oglądały elementy scenografii do przedstawień teatralnych granych w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały jak powstają maski, zbroje i inne rekwizyty, a potem, co sprawiło ogromną radość, uczniowie mogli założyć prezentowane rekwizyty. Przez chwilę byliśmy na balu przebierańców.
Pobyt w Radomiu dobiegł końca, mieliśmy jednak wrażenie, że srebrzysty pył, którym sypała Królowa Śniegu podczas przedstawienia wiruje teraz wokół nas. Przez okna autokaru patrzyliśmy jak drogi i pola pokrywał śnieg. Zabawa śnieżkami to wspaniałe podsumowanie tego pełnego wrażeń dnia.
We wspaniałych nastrojach mali podróżnicy z klasy 3a wrócili do domu.