Zgłębiając w czasie lekcji tajemnice krajobrazów świata, uczniowie klas szóstych wykazali duże zainteresowanie życiem i obyczajami mieszkańców poszczególnych stref krajobrazowych. Największą ciekawość budziło to, co najbardziej egzotyczne, zatem Afryka. Któż więc, jeśli nie ci, którzy przebywali wśród rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu mogliby odpowiedzieć na najbardziej drobiazgowe pytania? Postanowiliśmy zatem wystąpić z zaproszeniem do sióstr misjonarek. Zostało ono przyjęte przez Siostry Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku. I tak szóstoklasiści oraz grupa uczniów klas piątych w dniu 7 kwietnia 2016 r. mogła wysłuchać opowieści o życiu codziennym, tradycjach i obrzędach plemion Bantu i Makua, zamieszkujących m.in. Mozambik, wśród których swoją misyjną posługę sprawowała siostra Ancilla. Siostra Magdalena (misyjne doświadczenia z Botswany), która jest absolwentką naszej szkoły, upiększała spotkanie muzyką. Uświadomiła nam w ten sposób, jak ważną rolę dla rdzennych mieszkańców Afryki odgrywa muzyka w życiu na co dzień, jak też w modlitwie. Pomagała jej w tym siostra Marta, grając na bębnach. Do muzykowania dołączyli uczniowie, powtarzając obco brzmiące słowa chwalące Pana.
Wspólnie obejrzeliśmy krótkie filmy ukazujące spożywanie posiłków, modlitwę i pracę kobiet oraz dzieci. Następnie siostry, podziwiając otwartość i bezpośredniość naszych uczniów, udzielały interesujących odpowiedzi na pytania o zdrowie i jego ochronę, higienę, szkołę, sposoby wykonywania broni i wiele innych. Z wypowiedzi sióstr można było wywnioskować, że między dużymi miastami a osadami wiejskimi występują wielkie dysproporcje gospodarcze. Jednego nie można było przeoczyć – radości, która emanowała od ludzi zarówno tych z filmów, jak i fotografii. Misjonarki potwierdziły, że słusznie plemionom tym nadano miano „szczęśliwych ludzi”.
Miło i owocnie spędziliśmy czas, za co uczniowie gorąco podziękowali siostrom.
A teraz z przymrużeniem oka - tego nauczyliśmy się w języku Makua: salama aczu otene - pozdrawiam wszystkich, salama amirawo – powitanie ludzi młodych, karipu – poczęstuj się :-).
Tak rozpoczęliśmy cykl działań w związku z przypadającym w kwietniu i obchodzonym w całej Polsce Dniem Ziemi.