Rozmowy o wielkich przedstawicielach różnych dziedzin sztuki tworzących przed wiekami i obecnie wzbudzały zainteresowanie uczniów klasy 3a. Piękne dzieła malarzy i rzeźbiarzy podziwialiśmy na stronach internetowych, w albumach czy na zdjęciach, które przedstawiały bezcenne zbiory muzeów w różnych krajach świata.
Wizyta w pracowni rzeźbiarza Pana Tadeusza Cygana pozwoliła nam, choć na chwilę, poczuć atmosferę tworzenia. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje rzeźba, płaskorzeźba od samego początku, kiedy to jest zwykłym kawałkiem drewna, na którym artysta kreśli zarys swojej pracy, aż do momentu, kiedy wyłania się piękny kształt. Prace Pana Tadeusza Cygana zachwycają nie tylko w pracowni, można je podziwiać w wielu miejscach w Polsce, m.in. w kościele N.M.P. w Pionkach, ale także w odległych zakątkach na całym świecie.
Warsztat pracy rzeźbiarza, na którym powstały oglądane w gazetach, albumach czy na wystawie w pracowni dzieła wzbudzał ogromne zainteresowanie, a możliwość pracy na nim była wielkim przeżyciem, którego nikt się nie spodziewał.
Dzieci pod czujnym okiem rzeźbiarza mogły, choć przez chwilę, spróbować jak fascynująca, a jednocześnie trudna jest jego praca. Każdy uczeń próbował pracować z wykorzystaniem dłuta i specjalnego młotka. W trakcie pracy okazało się, że bardzo istotne jest ułożenie drewna i umiejętność właściwego trzymania narzędzi. Zapał był ogromny, efekty na miarę możliwości młodych adeptów sztuki.
Wspólne zdjęcie dzieci z artystą rzeźbiarzem zawsze będzie przypominało to niecodzienne spotkanie.