W poniedziałek 30 maja 2016 roku wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia kamiennego pielgrzyma, następnie Drogą Królewską weszliśmy na Święty Krzyż, gdzie zwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów, Muzeum Ojców Oblatów. Misternie wykonane i pięknie zdobione eksponaty z Afryki, stroje plemion murzyńskich, przedmioty używane w buszu wzbudziły ogromne zainteresowanie.
Zwiedzanie zespołu klasztornego – Świętej Katarzyny, źródełka i kapliczki Świętego Franciszka oraz wejście na Łysicę to kolejne punkty naszej wycieczki. Ciekawostki o miejscach, w których przebywaliśmy przybliżała pani przewodnik opierając się na faktach historycznych oraz legendach, jakie zostały napisane o tych niezwykłych terenach. Przydrożne kamienie, skały, drzewa, kamienne i drewniane rzeźby wszystko, co mijaliśmy miało jakieś znaczenie. Świętokrzyski Park Narodowy, po którym wędrowaliśmy, co krok odsłaniał przed nami swoje tajemnice. Obserwowaliśmy rośliny, czasem udało nam się zauważyć zwierzęta, a wszystko to pośród soczystej zieleni i przy pięknym śpiewie ptaków.
Zasłużony odpoczynek po długiej, męczącej wędrówce, pyszny obiad i znów pełni werwy uczestnicy wycieczki czekali na ostatni punkt programu – basen.
Pobudka wczesnym rankiem 31 maja, ponieważ przed nami mnóstwo atrakcji. Pierwsze niezwykłe miejsce to Krajno, gdzie zwiedzaliśmy Park Miniatur „Sabat Krajno”. Sercem całego kompleksu jest jeden z najpiękniejszych placów świata – plac świętego Piotra. W Parku Miniatur znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących już wież World Trade Center. Ponadto mogliśmy zobaczyć takie budowle jak: Koloseum, Piramidę Cheopsa, wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności oraz wiele innych.
Kolejny punkt programu to zwiedzanie zamku w Chęcinach – przejście „Aleją królów”, zbrojownia, punkt widokowy, podziemia, ścieżka mnicha – to miejsca zwiedzane w towarzystwie przewodnika o niezwykłym głosie. Zauroczeni wspaniałym głosem i niezwykłymi opowieściami uczestnicy wycieczki odkrywali tajemnicze zakątki zamku.
Ciemne chmury krążyły nad nami od rana, ale deszcz nas omijał. W Muzeum Zabawek w Kielcach za sprawą zgromadzonych eksponatów przenieśliśmy się w czasie. Zabawki mające po kilkadziesiąt lat zachwycały, a możliwość zabawy w kącikach zabaw w wyznaczonych miejscach sprawiała ogromną radość. Dzieci chętnie bawiły się drewnianymi konikami, pajacykami, budowały z kloców, układały puzzle. Niesamowite wrażenie na wszystkich wywarła sala, w której zgromadzone były modele samolotów i kolejek.
Ostatni punkt programu to Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku. W strugach deszczu dojechaliśmy na miejsce. Szczęście nam jednak sprzyjało i zanim skończyliśmy obiad rozpogodziło się. Eksponaty zgromadzone w salach i na placu, to prawdziwi świadkowie naszej historii, często tej bardzo bolesnej, która miała miejsce w czasie powstań i wojen. Wizyta w Muzeum im. „Orła Białego” stanowiła doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką i zainteresowała nie tylko miłośników historii wojskowości.
Dwa dni naszej wycieczki szybko dobiegło końca. Liczne pamiątki i wiele, wiele zdjęć zawsze będą nam przypominać miejsca, w których byliśmy. W naszej wędrówce towarzyszyła nam pani Magdalena Banaszek, wspaniały kompan na turystycznym szlaku.