Jak zapobiegać nastrojom smutku i przygnębienia u dzieci?
Jak walczyć ze stresem?


[relaks]19 listopada 2014 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie rodziców uczniów klas V i VI z psychologiem pracującym w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pionkach – panią Katarzyną Bladziak.

O tematyce spotkania zadecydowały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodziców, diagnozującej ich oczekiwania wobec szkoły. Pani psycholog omówiła mechanizm funkcjonowania stresu, objawy stresu, strategie radzenia sobie ze stresem, czynniki indywidualne wpływające na reakcję stresową.

Rodzice dowiedzieli się, iż ogromną bronią w walce ze stresem jest wybór stylu życia, czyli np. wsparcie społeczne (posiadanie grona przyjaciół, wsparcie rodziny, osób, z którymi możemy porozmawiać o naszych trudnościach). Nieocenionym narzędziem walki ze stresem jest sport, ćwiczenia fizyczne rozładowujące napięcie czy złość. Ważne jest także odżywianie i dieta oraz sen i relaksacja.

Dlaczego warto dbać o dobry nastrój u dziecka? Chociażby dlatego, że długo utrzymujący się stan przygnębienia i smutku w pewnym momencie może stać się „nie do zniesienia”. W trosce o zdrowie i szczęście dziecka – my dorośli – powinniśmy je nauczyć umiejętności poprawy nastroju. Dzieci, które tego nie opanują, w przyszłości mogą uciekać się do sztucznych „polepszaczy” nastroju, w tym substancji psychoaktywnych.

Rodzice muszą pamiętać, że ich dzieci – kiedyś – będą podejmować bardzo ważne decyzje w sytuacjach przesyconych emocjami. To dlatego powinny je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Rodzic może, a nawet powinien dziecku w tym pomóc. Chociażby poprzez to, że „jest”, „ma czas”, „wysłucha i zrozumie”.

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Mam nadzieję, że skłoniło rodziców do refleksji i przekonania, iż psycholog „nie jest taki straszny, jak go malują”. 


Ewa Januszewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2014/2015"