[mapa]

Piątka na Piastowskim Szlaku

[kręgle]

14-16 maja 2014


54 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły spędziło 3 dni w Wielkopolsce. Tam nas jeszcze nie było – przetarliśmy nowy szlak wycieczkowy.

To była żywa lekcja historii początków naszego państwa, wyprawa do źródeł polskości.

Zaczęliśmy od Gniezna. Zwiedziliśmy Wzgórze Lecha wraz z Katedrą Gnieźnieńską i umieszczonymi w niej słynnymi Drzwiami gnieźnieńskimi arcydziełem sztuki romańskiej, wykonanym z brązu, pochodzącym z II połowy XII wieku, przedstawiającym historię świętego Wojciecha.

Nie mogło nas zabraknąć w stolicy Wielkopolski – Poznaniu – mieście pięknie położonym nad rzeką Wartą. Oczywiście udaliśmy się na najważniejsze miejsce w mieście czyli Rynek – trzeci co do wielkości w Polsce. Jest on prawie regularnym kwadratem o boku 141m. Pośród urokliwych kamieniczek otaczających rynek, stoi okazały Ratusz, a na nim zegar i koziołki poznańskie, które bodą się codziennie o godz. 1200.

Odwiedziliśmy także palmiarnię – to była podróż po odległych kontynentach wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia potęgowały dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.

Z Poznania jest bardzo blisko do Kórnika, w którym znajduje się zamek istniejący od XIV wieku. W muzeum zamkowym uczniowie zostali zaskoczeni już w drzwiach – koniecznością założenia kapci. W każdej z sal nie brakowało zachwycających eksponatów – broni palnej, zbroi, mebli, ceramiki, pamiątek z egzotycznych zakątków świata, obrazów. Z jednego z nich spoglądała na nas Biała Dama – legendarna postać związana z zamkiem.

14 maja cofnęliśmy się w czasie, podczas podróży kolejką wąskotorową z Gąsawy do Wenecji, gdzie odwiedziliśmy największy w Europie skansen kolei wąskotorowej. Zgromadzone tu zostało kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów – między innymi 17 zabytkowych parowozów, zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny i obrotnica.

Kolejnym punktem wyprawy był Biskupin – najsłynniejsze w Polsce stanowisko archeologiczne, związane z kulturą łużycką, której rozwój przypada na V w. p.n.e. Zwiedzanie znakomicie zrekonstruowanej osady pozwoliło na wyobrażenie sobie warunków życia i zwyczajów dawnych łużyczan.

Będąc tak blisko nie mogliśmy nie odwiedzić Strzelna, położonego już w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie znajduje się wzniesiona w XII wieku Bazylika Świętej Trójcy. Jest to romańska świątynia, w której znajdują się unikatowe kolumny romańskie, nazywane kolumnami cnót i przywar. Są to płaskorzeźbione kolumny zawierające 18 postaci, symbolizujących dobre i złe cechy ludzkiego charakteru. Na świecie są takie tylko w 3 miejscach.

Ostatni dzień wycieczki to wizyta w Kruszwicy – miejscu związanym z legendarnym królem Popielem, którego zjadły myszy, weszliśmy na tzw. Mysią Wieżę, z której rozciąga się piękny widok na jezioro Gopło, po którym wcześniej płynęliśmy rejsem na statku „Rusałka”.

Wycieczka, to nie tylko lekcje historii i przyrody, to także czas integracji i zabawy. Nie zabrakło tego w czasie naszego wspólnego wypadu do Wielkopolski. W hotelu Nest w Gnieźnie spędziliśmy dwa wieczory – obydwa pełne wrażeń, 14 maja szaleństwa dyskotekowe, a następnego dnia zacięta rywalizacja podczas gry w kręgle.

Działo się wiele. Czas minął szybko i musieliśmy wrócić do szkolnej rzeczywistości, ale wspomnienia pozostaną z nami na zawsze.

Beata Jaśkiewicz, Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"