Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych


„Dla człowieka, który nie może mówić,
sztuka stanowi język sam w sobie.
Dla tych, którzy mają trudności w rozumieniu
sztuka wynurza się z głębi ich duszy.

Dla człowieka, który ma trudności
zorganizowanego działania sztuka
sprowadza się do łączenia ze sobą
myśli, kształtów i kolorów w jedną całość.

Dla tych, którzy nigdy nie zaznali
satysfakcji ze swoich dokonań
sztuka niespodziewanie okazuje się
dowodem tego, że może im się udać”
[myślący chłopiec]

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, to święto które obchodzimy w naszej szkole corocznie. Jest to wspaniała okazja do zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji.

Oficjalnie, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest co roku w dniu 3 grudnia, a uchwalony został w roku 1992 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dnia 17 grudnia 2013 r., uczniowie obejrzeli przedstawienie „Kopciuszek” w wykonaniu Lalkowego Teatru Pralnia działającego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pionkach. Aktorami były między innymi osoby niepełnosprawne, dla których sztuka jest zarówno metodą kształcenia i teatroterapii, jak również swoistą formą samorealizacji.

Chociaż bajka o Kopciuszku jest wszystkim dobrze znana, to możliwość oglądania przedstawienia z udziałem aktorów i wspaniałych lalek, sprawiła, że wszyscy z zachwytem oglądali ten wspaniały spektakl.

Na nowo przypomnieliśmy sobie historię ciężko pracującego Kopciuszka, poznaliśmy macochę i jej córki oraz królewicza szukającego żony. Były również pomocne myszki (chociaż tym razem to były olbrzymie myszy), kareta zaprzężona we wspaniałe rumaki oraz zagubiony pantofelek. Emocjonujące poszukiwania pięknej właścicielki pantofelka i szczęśliwy finał opowieści sprawiły, że odrobina magii zawitała na chwilę w mury naszej szkoły.

W sposób szczególny przedstawienie odbierali najmłodsi uczniowie czyli "zerówkowicze". Skupione spojrzenia, szeroko otwarte usta i uśmiech wyraźnie wskazywały, że chociaż cała historia opowiadana była bez słów, to wciągała tak bardzo, że wszystko inne dookoła przestawało istnieć.

Spektakl szybko dotarł do szczęśliwego zakończenia, a artyści otrzymali zasłużone brawa. Dyrektor Szkoły pani Joanna Klich, serdecznie podziękowała aktorom za występ wręczając w imieniu całej szkoły symboliczny upominek na ręce reżysera przedstawienia i animatora kultury w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pionkach, pana Pawła Sulimy. Mamy nadzieję, że w przyszłości Teatr Pralnia odwiedzi nas ponownie, a my obejrzymy kolejne wspaniałe przedstawienie.

W czasie imprezy nastąpiło również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego pod hasłem „Spojrzenie na niepełnosprawność”. Były nagrody, dyplomy i wiele spontanicznej radości.

W konkursie literackim wyróżnienia i nagrody otrzymali:

Maria Kwiatkowska (kl. IVb), Natalia Pietrzyk (kl. Va), Zuzanna Rdzanek (kl. Va), Julia Bugalska (kl. Va), Paulina Cybulska (kl. VIa), Dominik Domański (kl. IIIb).

W konkursie plastycznym wyróżnienia i nagrody otrzymali:

Julia Suchecka (kl. IIc), Kuba Młoczkowski (kl. VIa), Amelia Maj (gr. 0b), Zuzanna Turska (gr. 0b), Ola Górska (gr. 0b), Ola Szewczyk (gr. 0b), Paweł Kustra (kl. IIc), Gabriela Kwiatkowska (kl. IIc), Martyna Sąpor (kl. IIc), Emilia Rabijewska (kl. IIc), Julia Rdzanek (kl. IIc), Kacper Mularski (kl. IIc), Agnieszka Chęcińska (kl. IIIc), Daria Kustra (kl. IVb), Oliwia Solecka (kl. VIb).

Aneta Gałkowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"