Żyj Zdrowo!
czyli owoce i warzywa w szkole.

 

    "W marcu jak w garncu" - to stare ludowe przysłowie wszyscy doskonale znamy. Marcowa pogoda nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Na przełomie zimy i wiosny częściej chorujemy, dlatego szczególnie w tym okresie musimy bardziej zadbać o nasze zdrowie.
    W naszej szkole propagowanie zdrowego trybu życia jest równie ważne jak nauka. W ciągu roku szkolnego uczniowie otrzymują kartoniki mleka, tak ważnego w okresie wzrostu źródła białka i wapnia.

"Kto mlekiem się gości, ten ma zdrowe kości"

    W roku szkolnym 2012/2013 wzorem lat ubiegłych przystąpiliśmy do programu propagującego zdrowe odżywianie. Jest to europejski program "Owoce w szkole", skierowany do uczniów klas I-III. Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci przez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkole. W ramach projektu uczniowie otrzymują kilka razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, które spożywają w szkole.

Dzieciom udostępnia się bezpłatnie:

  • świeże owoce(jabłka, gruszki),
  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewka),
  • soki owocowe oraz warzywno-owocowe.

    W każdej klasie przeprowadzony został cykl zajęć edukacyjnych na temat zdrowia. Zapraszaliśmy na nie panią pielęgniarkę szkolą, która w ciekawy sposób przybliżała uczniom wiedzę na temat, "Co robić, aby nie chorować?". Po spotkaniu uczniowie zapisali wnioski, których będą starać się przestrzegać. Chcesz być zdrowy pamiętaj:

  • odżywiaj się zdrowo i pij dużo wody,
  • ubieraj się odpowiednio do pogody,
  • dbaj o higienę ciała,
  • przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu,
  • uprawiaj sport,
  • nie lekceważ pierwszych objawów choroby,
  • unikaj kontaktu z zakaźnie chorymi.

    Na kolejnych zajęciach uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania się. Wykonali piramidy żywieniowe, które zawiesiliśmy w sali, aby przypominały nam, jakich produktów powinno się jeść najwięcej.

    Wiemy już, że urozmaicone żywienie polega na wykorzystaniu produktów ze wszystkich grup żywieniowych, tj. produktów zbożowych, owoców i warzyw, produktów mlecznych, produktów o wysokiej zawartości białka (mięsa, ryb, jaj), produktów tłuszczowych m.in. oleju i masła. Pomimo stosunkowo dużego zapotrzebowania energetycznego u dzieci należy ograniczyć:

  • słodkie przekąski,
  • słodkie napoje i słodycze.

    Zgodnie z tą zasadą coraz większym powodzeniem cieszą się wśród uczniów zdrowe, naturalne chipsy z suszonych warzyw lub owoców sprzedawane w sklepiku szkolnym.

    Kiedy już uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania się przystąpili do działań praktycznych, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Wspólnie przygotowali zdrowe potrawy z warzyw i owoców. Każdy miał swoje zadanie do wykonania. Jedni myli i obierali warzywa, drudzy kroili lub tarli na tarkach. Wszystkim praca paliła się w rękach, tylko chłopcy trochę płakali przy krojeniu cebuli. Efekt był wspaniały, a raczej smakowity. Zapachy rozchodziły się po całej sali. Po skończonej pracy przyjemnie było wspólnie usiąść przy stole i spożywać pyszne surówki i sałatki.

    W dniu 6 marca uczniowie klasy IId przedstawili swoim młodszym koleżankom i kolegom z oddziałów "0" kabaret HORROREK pt. "Godzina duchów". W zabawny sposób chcieli ich zachęcić do zdrowego trybu życia. Wiele uśmiechu wywołał u dzieci "DUCH-KLUCH", który nie miał kondycji i nie mógł straszyć. Z pomocą przyszły mu wesołe duszki. "Trzeba go podnieść na duchu" - wykrzyknęły zgodnie i zaproponowały wspólną zabawę ruchową. Występ zakończył się głośnym, radosnym okrzykiem "WIWAT SPORT I WIWAT RUCH. W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH!!!".

 
Iwona Sprzęczka


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"