"Zardzewiała Śmierć..."

    29 lutego 2012 r. gościliśmy w naszej szkole żołnierzy 34 patrolu rozminowania z Dęblina. Żołnierze zawitali do nas z prezentacją na temat: "Zagrożenia niewypałami - wynik minionych wojen".
    Pomimo, że czasy I i II Wojny Światowej dawno za nami, to stale napotykamy ich pozostałości - niebezpieczne, zardzewiałe i ciągle groźne niewybuchy i niewypały. W naszym kraju funkcjonuje 39 patroli rozminowania i 6 patroli marynarki wojennej, które kierowane są w miejsca gdzie znalezione zostały niewypały. Niebezpieczeństwo czyhające na nas w ziemi i pod wodą, może być usunięte tylko dzięki wiedzy i umiejętnościom specjalistów z patroli rozminowania.
    Podczas prezentacji, uczniowie dowiedzieli się nie tylko czym zajmują się patrole rozminowania, ale także poznali takie pojęcia jak: przedmioty wybuchowe, niewypały oraz środki bojowe. Poznali wyposażenie patrolu rozminowania, do którego między innymi należą specjalnie przygotowane samochody: Honker 2324 oraz Star 944, wykrywacze metali i kamizelki ochronne.
    Na slajdach prezentacji uczniowie mogli zobaczyć wydobyte z ziemi: granaty ręczne, miny przeciwpiechotne, miny przeciwczołgowe, pociski rakietowe, bomby lotnicze i amunicję artyleryjską. Wysłuchali również historii na temat ich wydobywania i niszczenia. Krótkie filmiki przedstawiały zasady niszczenia niewypałów - zarówno tych ziemnych jak i tych znajdujących się pod wodą, a efekty eksplozji zawsze wzbudzały fale emocji.

    Najważniejszym elementem spotkania było jednak przedstawienie dzieciom zasad postępowania w przypadku napotkania przedmiotów wybuchowych. Zasady te zawarte zostały w czterech prostych punktach.

Postępowanie w przypadku napotkania przedmiotów wybuchowych
(niewypałów).

NIE RUSZAĆ Z MIEJSCA, NIE DOTYKAĆ!!!

OZNACZYĆ MIEJSCE.

POWIADOMIĆ DOROSŁYCH.

POWIADOMIĆ POLICJĘ, TEL. 997 LUB 112.

    Po zakończonej prezentacji żołnierze z chęcią udzielali odpowiedzi na dodatkowe pytania, a niektórzy uczniowie mieli szansę sprawdzenia czy kamizelka ochronna sapera jest naprawdę tak ciężka jak mówią żołnierze.

Specjalne podziękowania dla żołnierzy 34 patrolu rozminowania z Dęblina
za udostępnienie zdjęć niewypałów, które możemy obejrzeć powyżej.
 
Michał Warchoł


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2011/2012"