„Dzień kolorowej skarpetki”


Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Z tej okazji co roku na całym świecie, a także w Polsce organizowanych jest szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

W Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5 cała społeczność uczniowska aktywnie wyłączyła się do świętowania Światowego Dnia Zespołu Downa i dnia 20 marca zorganizowaliśmy „Dzień kolorowej skarpetki”.

W ten wyjątkowy dzień dzieci oraz młodzież, zachęcone do udziału w zabawie, założyły skarpetkitrzech kolorach (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze). Wielu uczniów założyło również trzy skarpetki, ale najważniejsze, że były w różnych, wesołych kolorach! Uczniowie mieli skarpetki w paski, w cętki, w kwiatki, pod kolano lub tuż przy kostce. Były też skarpetki z różnych, niepasujących do siebie par, ponieważ kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Celem imprezy było zwiększenie świadomości społecznej na temat trisomii 21, uczenie dzieci zdrowych rozumienia świata osób z zespołem Downa oraz okazywania im akceptacji i szacunku.

Elżbieta Śmietanka
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2017/2018"