IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Szkół im. Jana Pawła II
na Jasną Górę

    Obierając sobie za Patrona Ojca Świętego, staliśmy się członkami Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i już drugi raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.
    IV Pielgrzymka odbyła się dnia 06 października 2004 roku. Otoczeni troskliwą opieką nauczycieli i księdza wyjechaliśmy o godz.545 spod PSP Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach. Gdy tylko zajęliśmy miejsca, rozpoczęły się rozmowy. Ci, którzy jechali pierwszy raz, byli ciekawi, jakich wrażeń dostarczy im ten wyjazd . Wreszcie po długich czterech godzinach dojechaliśmy na miejsce. Powitał nas tłum uczniów ze szkół noszących to zaszczytne imię.
    Po przekazaniu darów w postaci zeszytów dla dzieci z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, które wcześniej przez dwa tygodnie zbieraliśmy, udaliśmy się na uroczystą Mszę świętą, która odbyła się na Wzgórzu Jasnogórskim. Była ona koncelebrowana m.in. przez ks.bp. Zygmunta Zimowskiego. Oprawę liturgii przygotowała młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II z Myślenic, a oprawę muzyczną młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II z Warszawy.

    Czas wolny po Mszy, która dostarczyła każdemu uczestnikowi wielu wewnętrznych przeżyć, wykorzystaliśmy na zakupy.
    Potem poszliśmy na wieżę i do Kaplicy Maryjnej. Niektórzy pozostali przy wejściu, ponieważ mieli lęk wysokości. Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć całej budowli ze względu na remont. W kaplicy uklęknęliśmy i w skupieniu pomodliliśmy się. Następnie obejrzeliśmy jej wnętrza. Na jednej ze ścian były powieszone drewniane kule, które nas bardzo zainteresowały. Okazało się, że są to dary dla Maryi z podziękowaniem za uzdrowienie. Na następnej ścianie znajdowały się różańce i podarunki od dzieci, np. spinki do włosów. Wszyscy natomiast chcieli wejść za obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a więc ustawiliśmy się w kolejce i na kolanach obeszliśmy ołtarz.
    Po wyjściu z kaplicy udaliśmy się drogą krzyżową do armat, które są pamiątką po zwycięskiej obronie Częstochowy podczas najazdu Szwedów w 1655 roku. Zajęli oni wówczas całą Polskę, jednak nie zdobyli Jasnej Góry. Legenda głosi, że to Maryja ocaliła Sanktuarium. Następnie obejrzeliśmy sceny z życia Pana Jezusa i Maryi zamknięte w tajemnicach różańca świętego. Zobaczyliśmy także pomnik Ojca Świętego, na którym jest wybite jego motto "Totus Tuus", herb, w którym znajduje się litera M oraz krótka informacja o papieżu. Potem udaliśmy się na koncert zespołu Piwnica Świętego Norberta. Występ niezbyt spodobał się naszej grupie, ponieważ, jak uważaliśmy, był dla nas zbyt poważny. Nadszedł czas powrotu do autobusu. Udaliśmy się w ustalone miejsce. Pan kierowca już na nas czekał. Z trudem wyjechaliśmy z parkingu, bo prawie wszystkie grupy wracały do domów. Chcieliśmy jeszcze jechać do Mc Donald's, jednak z przyczyn od nas niezależnych mogliśmy zjeść upragnione danie dopiero w Radomiu. Tymczasem ksiądz poprowadził różaniec, my zaś w skupieniu się modliliśmy.
    Do Pionek wróciliśmy około godz. 2130 zmęczeni, ale zadowoleni. Wychodząc z autobusu, wspominaliśmy pobyt na Jasnej Górze i postanowiliśmy za rok znów spotkać się z przedstawicielami szkół, noszących imię Jana Pawła II.

Magdalena Murawska kl. Vc


Kącik Patrona | Papież w szkole