XII Dzień Papieski

Jan Paweł II - Papież Rodziny

"Rodzina Bogiem silna - to jest zarazem rodzina jako siła człowieka: rodzina szlachetnych ludzi. Rodzina ludzi wzajemnie obdarzających się miłością i zaufaniem. Rodzina szczęśliwa i uszczęśliwiająca."

Jan Paweł II (Szczecin, 1987 r.)

    "Jan Paweł II - Papież Rodziny" to temat przewodni XII Dnia Papieskiego, który obchodzony był w tym roku 14 października, w niedzielę poprzedzającą 34 rocznicę wyboru Kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową.
    W dniu 16 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły, na krótką chwilę opuścili sale lekcyjne, aby utworzyć żywy łańcuch łączący: uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Łańcuch rąk nie tylko jednoczył we wspólnych działaniach wszystkich członków naszej szkolnej wspólnoty, ale także był duchowym ogniwem wyrażającym łączność z patronem naszej szkoły.
    Papież wielokrotnie ukazywał wartość życia w rodzinie. Jego zdaniem rodzina pozostaje pierwszą drogą Kościoła. Rodzina jest centrum cywilizacji miłości. Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu. Papież pragnął, aby nasze rodziny były silne Bogiem, a my silni naszymi rodzinami.
    Ideę tą, w krótkich słowach przedstawiła Dyrektor Szkoły pani Joanna Ewa Klich, zwracając się do wszystkich zgromadzonych, a pani Wicedyrektor Katarzyna Stolarska zainicjowała "minutę ciszy" dla upamiętnienia naszego wielkiego patrona. Chwilę potem, przy kąciku patrona złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczniowie udali się na lekcję.

    W ramach obchodów XII Dnia Papieskiego, w niedzielę 26 października 2012 r. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Pionkach o godz. 17.00 odbyła się uroczysta Msza święta w intencji całej społeczności PSP nr 5 w Pionkach. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Ordynariusz Diecezji Radomskiej.
    Mszę świętą uświetnił chór z PSP nr 5 w Pionkach "A Vista" prowadzony przez p. A. Kuczmerę, międzyszkolny chór "Consonans" pod batutą p. E. Sterczewskiej oraz schola prowadzona przez ks. Wiktora z naszej parafii.

    Uroczysta Msza święta z udziałem Sztandaru Szkoły PSP nr 5 w Pionkach oraz Sztandaru Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Pionkach, zgromadziła wielu nauczycieli, uczniów z rodzicami i pracowników szkoły na czele z Panią Dyrektor Joanną Ewą Klich, która podziękowała Księdzu Biskupowi za przybycie i przewodniczenie w Eucharystii w tym ważnym dniu. W imieniu całej społeczności PSP nr 5 zapewniła, że dołożone będą starania, aby budować cywilizację miłości, o której nauczał Sługa Boży Jan Paweł II.
    Pani dyrektor przekazała księdzu biskupowi obraz wykonany przez jednego z uczniów szkoły, przedstawiający Ojca Świętego Jana Pawła II.

    Wszyscy wierzymy, że tegoroczny XII Dzień Papieski "Jan Paweł II - Papież Rodziny" będzie źródłem wielowymiarowej refleksji i wielu potrzebnych inicjatyw.

 
M. Pęczek

Kącik Patrona | Papież w szkole