Opracowanie:
mgr Marek Gałan


Edukacja polonistyczna kl. II - nauczanie zintegrowane
(konspekt jednostki lekcyjnej)

TEMAT: Wypowiedzi uczniów na temat przygotowań i symboli Świąt Wielkanocnych. Zbiorowe redagowanie życzeń.

CELE:

  • Doskonalenie umiejętności redagowania życzeń.
  • Poznanie różnych sposobów ozdabiania jaj wielkanocnych.
  • Podtrzymywanie świątecznych tradycji.

METODY:

  • Pokaz, praca z tekstem, ćwiczenie praktyczne.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • Wiersz E. Skarżyńskiej " Wielkanocny stół ", wiersz R. Przymusa "Wielkanoc"
  • naturalne okazy pisanek
  • ilustracje przedstawiające pisanki.

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów wielkanocnych.
  • Słuchanie czytanego przez N. wiersz E. Skarżyńskiej

WIELKANOCNY STÓŁ

Nasz stół wielkanocny
Haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie-
mazurek w owoce przybrany.
Palmy- pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie -tata.
I my
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
Chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!

  • Jakie zbliżają się święta?
  • Jakie czynimy do nich przygotowania?
  • W jaki sposób dekorujemy mieszkania?
  • Jakie tradycje związane są ze świętami?

(święcenie pokarmów, rezurekcja, odwiedzanie grobów pańskich, wykonywanie pisanek, składanie życzeń, śmigus-dyngus, dzielenie się jajkiem)

  1. Poznanie różnych sposobów zdobienia jaj wielkanocnych.
  • Dlaczego święcimy jaja, a nie inne potrawy? (jajko symbolizuje życie)
  • W jaki sposób przygotowujemy jajka na Wielkanoc ?
  • Rozwiązanie zagadki

ZAGADKA

Białe, żółte, malowane,
I kraszane i pisane,
na Wielkanoc darowane.

  • Co to jest?
  • Pokaz różnych pisanek.
  • W jaki sposób zdobi się jaja? (gładkie to kraszanki, we wzory - pisanki)
  1. Ciche czytanie wiersza R. Przymusa (każdy uczeń ma tekst przed sobą)

WIELKANOC

(...) Na stole pisanki
tęczą malowane.
Wśród zieleni trawy-
cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny.
Wielkanoc - i wielkie
spotkanie rodziny.

Analiza formy:

  • Z ilu wersów składa się ten wiersz?
  • Jakie słowa rymują się ?
  • Jaka jest ilość sylab linijce?

Głośne czytanie wiersza przez wybranego ucznia.

  • W jaki nastrój wprowadza nas ten utwór?
  • Jak rozumiemy ostatnie dwa wersy?
  • Jaki sposób składamy sobie życzenia? (osobiście, listownie, telefonicznie, SMS-ami)
  1. Zbiorowe redagowanie życzeń.
  • Zapisanie na tablicy materiału słownikowego.

     (gorące życzenia, moc serdecznych życzeń, Mój Drogi, Kochani, z okazji, spokojnych, wesołych, rodzinnych, przyjemnych)

  1. Zapis na tablicy najlepszych propozycji.
  • Analiza ortograficzna.
  • Przepisanie życzeń.

Przykład:

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przesyłam Tobie ........ i Twoim Rodzicom moc serdecznych życzeń. Dzieląc się z wami świątecznym jajkiem, życzę udanych Świąt, wspaniałego śmigusa-dyngusa i spełnienia marzeń.

  1. Podsumowanie lekcji i ocena aktywnych uczniów.


Powrót do Top Secret