Czytajmy dzieciom

    W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, pełnym pośpiechu, braku czasu zapominamy jak ważny dla naszych dzieci jest kontakt z tekstem literackim, mówionym lub słuchanym. Żadna bajka, film obejrzany w telewizji, kinie czy tablecie nie zastąpi dziecku bezpośredniego kontaktu i bliskości z rodzicami. Takie możliwości daje słuchanie bajek, baśni czytanych przez najbliższych. Wiele z nas pamięta wieczory, kiedy do snu czytano nam naszą ulubioną bajkę lub baśń.

    Dziecko, tak jak człowiek dorosły, w swoim codziennym życiu napotyka na różne trudności, przeszkody, lęki i musi nauczyć sobie z nimi radzić. Jednym ze sposobów pomocy dziecku jest właśnie bajkoterapia. Już od najmłodszych lat słuchanie tekstów literackich wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny dziecka, pomaga w wychowaniu. Główni bohaterowie bajek występują najczęściej pod postacią zwierząt, akcja przebiega w miejscach znanych dzieciom, a wydarzenia często dotyczą sytuacji dla dziecka trudnych, gdy się czegoś boi, jest nieakceptowane. Może to być pierwszy dzień szkole, pobyt w szpitalu, niepełnosprawność, wygląd zewnętrzny, narodziny rodzeństwa, śmierć w rodzinie. Dziecko zaczyna dostrzegać, że jego ulubione bajkowe postaci mają takie same problemy, kłopoty, jednak wszystko kończy się dobrze. Dziecko, identyfikując się z bohaterem, uczy się jak odnaleźć się w zaistniałej sytuacji, naśladując jego zachowania. Sama obecność rodzica czytającego bajkę daje dziecku ogromne poczucie bezpieczeństwa i uświadamia, że ze swoimi problemami nie jest samotne.

    Baśnie i bajki uczą wyrażać uczucia, nazywać je, wyzwalają wyobraźnię. Zawsze szczęśliwe zakończenie budzi radość i przekonanie, że w jego przypadku będzie tak samo.

    Czytanie to nie tylko bajkoterapia. To sposób na przygotowanie dziecka do nauki czytania i pisania, źródło wiedzy o otaczającym świecie oraz sposób na spędzanie wolnego czasu.

 
Opracowanie:
Lidia Jaroszek


Powrót do Top Secret