Nie ma chyba potrzeby przekonywać kogokolwiek, o tym jak ważną rolę w życiu człowieka (a więc dziecka również) odgrywa muzyka. Odbija ona na nas swoje piętno nawet wtedy, gdy w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. W zalewie codziennych obowiązków, spraw i różnego rodzaju kłopotów zapominamy o starym polskim przysłowiu głoszącym, że "muzyka łagodzi obyczaje".

    Istnieje oczywiście wiele form kontaktu człowieka z muzyką. Można jej tylko słuchać i podziwiać, można grać na jakimś instrumencie, można wreszcie śpiewać.

    Właśnie tej ostatniej formie kontaktu dziecka z muzyką wiele wysiłku poświęciła pani Anna Kuczmera - nauczycielka z PSP Nr 5 w Pionkach.

    W roku szkolnym 1995/1996 założyła kilkunastoosobowy dwugłosowy zespół wokalny. Po pewnym okresie przygotowań rozpoczęły się pierwsze występy. Najpierw na terenie szkoły podczas różnych uroczystości, a później w innych instytucjach na terenie miasta Pionki. Każdy występ był dla dzieci ogromnym przeżyciem i wyróżnieniem. W roku 2001 zespół przekształcił się w chór szkolny "A Vista".

    W 2002 roku chór z dużym powodzeniem uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Zajął tam I miejsce w półfinale zdobywając nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Wyróżnieniem był również występ w Koncercie Laureatów, tym razem na profesjonalnej scenie. Było to dla dzieci dużym wyzwaniem.

    W roku 2003 odbył się nowy nabór do chóru. Fakt ten związany był z przygotowaniami do uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawła II. Miało to miejsce 16 października 2003 roku z okazji 25-lecia pontyfikatu. Chór wystąpił przed licznym audytorium w kościele parafialnym na uroczystej mszy świętej, a następnie w szkole. Musiał się do tego solidnie przygotować. Codzienne kilkugodzinne próby, które wymagały dużego wysiłku, przyniosły pozytywny efekt. Wszyscy zaproszeni goście wyrazili po występie swoje wielkie uznanie dla działalności zespołu.

    W kolejnych latach chór często swymi występami uświetniał różnego rodzaju imprezy okolicznościowe i środowiskowe, np. obchody Dnia Papieskiego, 25-tej rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", czy też doroczne spotkania opłatkowe organizowane przez Urząd Miasta Pionki i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

    W wyniku ogromnego zainteresowania śpiewem chór liczy obecnie 46-cioro dzieci, a coraz większe sukcesy przyciągają kolejnych nowych członków chóru. W maju 2006 r. w pracach chóru uczestniczą uczniowie:

Bąk Anna Osuch Emilia
Ceglarz Kamila Piekarska Katarzyna
Cibor Agnieszka Pomorska Zuzanna
Cybulska Natalia Sapińska Paulina
Danasiewicz Joanna Siwecka Ewa
Fusiek Aleksandra Skrzyński Piotr
Garbarczyk Aleksandra Solarska Anna
Gola Klaudia Sot Emilia
Gordat Katarzyna Stawczyk Anna
Grabecka Katarzyna Sterczewska Angelika
Grabowska Aleksandra Stępień Agnieszka
Janik Aleksandra Sulima Adelina
Klimowicz Agnieszka Tatar Sylwia
Kobylarczyk Katarzyna Tokarska Katarzyna
Kozłowska Natalia Tomczyk Klaudia
Krupa Martyna Trojanowska Agnieszka
Kuczmera Agata Warchoł Anna
Łukasińska Magda Warchoł Patrycja
Mamica Magda Wąsik Anna
Mąkosa Katarzyna Wejrzanowski Marcin
Miękus Kamila Wojdyło Alicja
Mroczkowska Daria Zgrzywa Agata
Nojek Weronika Zygmunt Emilia

    "A Vista" aktywnie reprezentuje swoją szkołę, jak też i całe nasze miasto Pionki w regionie i całym kraju.

    Chór nigdy nie pozostaje obojętny na zaproszenia do udziału w różnych uroczystościach środowiskowych, gdzie jedyną zapłatą dla młodzieży są gromkie brawa, jakie otrzymuje podczas każdego występu.

    Ciężka praca całego zespołu zaowocowała sukcesami i niejednokrotnie zdobyciem nagród i wyróżnień, wśród których najbardziej ceni sobie wyróżnienie (mimo, że był debiutantem) w XXV Ogólnopolskim Konkursie Chórów A'cappella Dzieci i Młodzieży w Warszawie (luty 2005). Znaczącym osiągnięciem był udział w koncercie laureatów "Radomskich Spotkań z Kolędami i Pastorałkami" im. biskupa Jana Chrapka (grudzień 2005). Na koncercie tym jury wytypowało chór do udziału w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (styczeń 2006).

    Najważniejszym zadaniem chóru w czerwcu 2006 jest udział w XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Święto Pieśni" w Ołomuńcu. Członkowie chóru pragną uczestniczyć we wspólnym wyjeździe, aby jeszcze bardziej podnieść swoje umiejętności. Nadrzędnym celem takiego wyjazdu jest zaprezentowanie swoich osiągnięć na międzynarodowej scenie, ocena swojego warsztatu wokalnego, a także nabywanie nowych doświadczeń. Niestety koszty podróży i pobytu w Czechach licznej grupy dzieci są dosyć znaczne. Dlatego też chór "A Vista" liczy na finansową i rzeczową pomoc od każdej osoby i instytucji mającej ku temu chęci i możliwości. Każda pomoc będzie mile widziana przez młodych chórzystów, ich rodziców i opiekunkę.

Chętni mogą wpłacać pieniądze na konto Banku Spółdzielczego:
44 9141 0005 0008 7825 2000 0010

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach

Z dopiskiem: wpłata na rzecz chóru szkolnego "A VISTA"Powrót do małych historii