„SUPER KLASA” zdobywa Góry Świętokrzyskie


29 września 2015 r. za cel naszej podróży wybraliśmy Góry Świętokrzyskie. Krainę, z którą związani byli m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Staszic. Krainę, gdzie rozpoczęła się historia wytopu żelaza na ziemiach polskich. Krainę, gdzie pielgrzymowali królowie, krainę Puszczy Jodłowej i gołoborzy. Wreszcie krainę, gdzie podobno można spotkać czarownice na miotłach.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty u „Pradziadka Bartka”. Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym drzewem w Polsce. Jego wymiary jak i wiek są naprawdę imponujące. Przyglądając się „staruszkowi” stwierdzamy, że sporo musiał widzieć na przestrzeni wieków, ale ząb czasu zrobił swoje. Nasze zainteresowania wzbudził też „Młody Bartuś”.

Jedziemy dalej. Jesteśmy bardzo podekscytowani przed kolejnym punktem wycieczki, jakim jest zwiedzanie Jaskini Raj. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń Polski i jedna z największych atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego. Bogactwo i uroda jaskini polega na tym, że znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych, niezwykłych kształtach. I to nas zachwyciło.

W autokarze regenerujemy siły przed kolejnym ważnym momentem. Udajemy się na najpiękniejszy szlak Gór Świętokrzyskich – Drogą Królewską od Nowej Słupi na Święty Krzyż. Bacznie obserwujemy kamienną figurę Emeryka. No na szczęście, ma jeszcze spory kawałek na szczyt. My tę drogę pokonujemy w niespełna godzinę. Docieramy na drugi pod względem wysokości szczyt gór – Łysą Górę. Odwiedzamy i podziwiamy słynne opactwo Benedyktynów ufundowane przez Bolesława Krzywoustego. Od klasztoru idziemy w kierunku wieży, przekaźnika RTV, który dominuje nad okolicą i zdecydowanie naszym zdaniem do niej nie pasuje. Za to za wieżą docieramy do pięknego punktu widokowego. Stąd możemy podziwiać urokliwe gołoborze.

Kolejne magiczne miejsce nieopodal Świętej Katarzyny u podnóża Łysicy – najwyższego wzniesienia Łysogór – Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Tu w Alei Miniatur „Wonderful World” zabrano nas do różnych miejsc na wszystkich kontynentach, aby przybliżyć nam architekturę najróżniejszych zabytków globu (wieżę Eiffla, Watykańską Bazylika Świętego Piotra, nieistniejące już wieże World Trade Center, Piramidę Cheopsa). Uznajemy, że Sabat Krajno to raj dla wszystkich, od wnuka do dziadka.

Podsumowując stwierdzamy, iż Góry Świętokrzyskie to raczej łagodne wzniesienia, pagórki niż prawdziwe góry. A jednak mają swój niepowtarzalny urok. Warto tu przyjechać, a później wracać, wracać…

Chcemy zaznaczyć, że wycieczka była współfinansowana ze środków Rady Rodziców w ramach nagrody za zwycięstwo w konkursie „Super klasa” w roku szkolnym 2014-2015. Za co serdecznie dziękujemy - uczniowie klasy VIa i opiekunowie.

 Ewa Januszewska i Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"