Uczniowie klas 0-III PSP nr 5 w Pionkach na festiwalu!


W dniach od 21 marca do 15 maja 2016 odbywa się w naszym kraju IV Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA.

Jest to największy festiwal filmów animowanych na świecie!

W tym roku po raz pierwszy O!PLA zawitała do Pionek. Pokazy filmowe oraz głosowanie – konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! odbyły się w CAL. Nasi uczniowie 12 kwietnia 2016 r. wcielili się w rolę jurorów i oceniali najnowszą polską animację realizowaną z myślą o nich.

Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych:

Filmy proponowane dla pierwszej grupy wiekowej to:

BLOK I

BLOK II

Filmy proponowane dla II i III to:

BLOK I

BLOK II

Dzieci z „Piątki” wybrały najlepsze bajki. Jakie? To już ich tajemnica, ale znamy podsumowanie wyników z CAL!

A zatem w kategorii filmów animowanych dla przedszkolaków najwięcej głosów otrzymały:

W BLOKU I

„Agatka: Agatka i mydło” reż. Andrzej Kukuła (Serafiński Studio TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) – 137 głosów

W filmie „Agatka i Mydło”, Mama upomina Agatkę, aby po przesadzaniu kwiatów umyła ręce. Agatka, mimo protestów Chomika Cyryla, zabiera go ze sobą do łazienki. Nagle Zielone Mydełko wyskakuje z rąk Agatki i nurkuje w umywalce. Agatka wraz z nim przenosi się do świata mydeł. Właśnie w Mydłolandii trwają zawody w biciu piany i puszczaniu mydlanych baniek. Agatka i Cyryl kibicują swojemu przyjacielowi, a kiedy Zielone Mydełko, z powodu niesportowego zachowania jednego z zawodników, chce wycofać się z konkursu, Agatka motywuje go do dalszych występów, dzięki czemu Zielone Mydełko odnosi zwycięstwo. W realnym świecie Agatka już nie protestuje, gdy Mama prosi ją, aby myła ręce zawsze, gdy się choć trochę pobrudzą…

W BLOKU II

„Agi Bagi: Zawody w surfowaniu na liściach” reż. Waldemar Mordarski (BADI BADI) – 84 głosy

Serial opowiada o przygodach dwóch głównych bohaterów – Bodzia i Zibiego, mieszkańców planety Agi Bagi. Ich perypetie są tłem dla historii wzajemnych relacji Agingów i Bagingów, czyli dwóch plemion zamieszkujących planetę Agi Bagi. Agingi zajmują się sadzeniem i hodowlą roślin. Po drugiej stronie planety żyją Bagingi – stworzenia lubujące się w środowisku wodnym. Każdy odcinek to osobna opowieść o naturalnych zależnościach w środowisku zamieszkiwanym przez bohaterów planety i niemal w każdym z odcinków Bodzio i Zibi z pomocą postaci drugo- i trzecioplanowych, jak Siłacz, Felek i Myfka, Wódz, Gligluki czy Latajączki przywracają ład i naturalną harmonię na planecie Agi Bagi.

W kategorii filmów animowanych dla dzieci wczesnoszkolnych najlepsze były:

W BLOKU I

„Mami Fatale: Herbatka z trollem” reż. Robert Jaszczurowski (Studio Miniatur Filmowych/ Grupa Smacznego) – 104 głosy

Jesienną porą Mami ze zwierzakami wybiera się na harcerski piknik do lasu. Prosię nie chce nosić szalika i szybko się przeziębia. Po rozłożeniu obozowiska Mami postanawia przygotować dla niego rozgrzewającą herbatkę z malinami i miodem. Podczas gdy Mami zajęta jest rozpalaniem ogniska, zwierzaki wybierają się po miód. Przy gnieździe pszczół spotykają Trolla. Zwierzaki są przestraszone i Prosię ucieka do obozowiska, zostawiając na pastwę losu zwisającą z gałęzi Psinę. Wkrótce okazuje się, że Troll to bardzo dobrotliwa i pomocna istota.

W BLOKU II

„Baśnie i bajki polskie: Warszawska Syrenka”, reż. Paweł Czarzasty (Tv Studio Filmów Animowanych w Poznaniu) – 100 głosów

„Warszawska Syrenka”, czyli opowieść o tym, że umiłowanie wolności jest w życiu najważniejsze, a próbę odebrania jej komukolwiek, spotka z zasłużona kara. Pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w głąb nieznanego lądu. Nisza w zakolu Wisły daje jej schronienie, a ryby i raki stają się jej nowymi przyjaciółmi. Syrenka często śpiewa i  jej piękny śpiew zachwyca rybaka Szymka. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy odkrywa, że Ojciec i brat uwięzili Syrenkę i chcą sprzedać ją Księciu.

(info ze stron: http://www.polskaanimacja.pl   i http://cal.pionki.pl/opla-zakonczona-dzieci-w-pionkach-wybraly-najlepsze-bajki)

Wszystkie oddane głosy zostaną dołączone do innych zbieranych w 63 miastach Polski, a ostateczne wyniki poznamy 15 maja 2016 roku.

Katarzyna Stolarska, Lidia Czyżewska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"