Śladami naszych pradziadków


Dnia 12 października 2015 roku dzieci z klasy IIa i IIb uczestniczyły w warsztatach dydaktycznych „Gałganiane zabawki” w Muzeum Wsi Radomskiej. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu kultury ludowej i dziedzictwa regionalnego ziemi radomskiej.

W czasie zajęć muzealnych uczniowie dowiedzieli się czym bawili się ich pradziadkowie. Drewniany samochód, konik na biegunach, pluszowy miś, lalka ze szmatek to szczęśliwe dzieciństwo naszych babć i dziadków. Na zajęciach każdy z nas własnoręcznie wykonał szmacianą lalkę, która zabrana do domu została najlepszą pamiątką z naszej wycieczki. Była to pełna pracy ale i radości lekcja.

Po zajęciach mimo niesprzyjającej pogody odbyliśmy spacer po skansenie, aby pooglądać stare chaty pokryte strzechą i zabudowy gospodarcze. Udało się nam zobaczyć w zagrodzie zwierzęta domowe oraz narzędzia naszych pradziadków. W starej chacie widzieliśmy drewniane ławy, stoły, łóżka, puchowe pierzyny i poduchy, kołyskę, kuchnie z sagankami i glinianymi misami oraz starodawny wystrój izb. Wycieczka do muzealnej szkoły była bardzo udana i pełna wrażeń – otworzyła nasze oczy na przeszłość i wniosła w naszą pamięć dużo nowych wrażeń.

Elżbieta Śmiechowska, Renata Szewczyk, Aneta Gałkowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"