Uroczysty apel z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości


10 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez nasze państwo.

Kiedy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, radość całego społeczeństwa była ogromna. Przybycie Józefa Piłsudskiego i przejęcie przez niego władzy wzmogło entuzjazm społeczny. Wszyscy pracowali na to, by nasz Ojczyzna, tak doświadczona przez lata niewoli, powróciła na stałe na mapę Europy. Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski przekonywali głowy państw „Wielkiej Trójki”, że nie może być mowy o powojennej Europie bez Polski.

Ich głos nie pozostał bez odzewu.

My pamiętając o tych wydarzeniach, jak również o tych którzy swoją „krwią i blizną” wywalczyli tą wolność, świętowaliśmy radośnie Dzień Odzyskania Niepodległości.

W podniosły nastrój tego święta wprowadził nas Mikołaj z klasy IId, który w swoisty sposób przepytał uczniów z ich patriotyzmu, prowadząc dialog do wiersza J. Bełzy „Kto Ty jesteś”.

Następnie zaprezentowały się uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej w Kozienicach – Roksana Cibor w utworze na skrzypce „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” oraz Julia Michalak w utworze na saksofon „Legiony”.

Ich występ zakończył pierwszą część uroczystości.

Drugą część – Konkurs Pieśni Żołnierskiej poprowadził ksiądz Grzegorz Wrzochal, ubrany w oryginalny ułański strój.

Klasy 4-6 miały okazję zaprezentować się w utworach o tematyce patriotycznej. Utwory te były wcześniej losowane przez uczniów i cała klasa miała czas na dopracowanie utworów.

Przed każdym występem ksiądz Grzegorz przybliżał uczniom krótką historię pieśni i losów żołnierzy polskich w okresie I wojny światowej i po odzyskaniu niepodległości.

Po zaprezentowaniu się wszystkich klas jury udało się na obrady. Aby skrócić czas oczekiwania na werdykt uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziały zerowe miały za zadanie wykleić z bibuły flagę Polski, a klasy starsze miały do rozwiązania krzyżówki niepodległościowe.

Jury przyznało I miejsce w Konkursie Pieśni Żołnierskiej klasie VIa , za utwór „Hej, Hej ułani”.

Do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze jeden konkurs – na Kokardę Niepodległościową, który ogłoszony był wcześniej dla klas 4-6.

W tym konkursie jury przyznało: 1 miejsce klasie VIb, 2 miejsce klasie Va, 3 miejsce klasie VIa.

Na koniec uroczystości zaprezentowały się Anastazja Stępień z klasy Va i Amelia Nojek z klasy VIb, które zdobyły nagrodę i wyróżnienie w II Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej.

Gratulujemy wygranym oraz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się i uświetnienie tej uroczystości, którą przygotowali: Monika Dziekan, Aneta Golisz, Agnieszka Lis, Sylwia Gałek, ksiądz Grzegorz Wrzochal oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

11 listopada podczas miejskich uroczystości obchodów 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, reprezentowaliśmy dumnie naszą szkołę poprzez udział pocztu sztandarowego we Mszy Świętej i przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Sylwia Gałek
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"