Dzień Ziemi 2016


W czwartek 28 kwietnia odbyły się główne obchody Święta Ziemi w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie klas 4-6 zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby zmierzyć się w turnieju ekologicznym przygotowanym przez nauczycieli przyrody – panią Wiolettę Banaś i panią Ewę Zamorską.

Pierwszym zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu dotyczącego jednego z 9 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Efekty swoich prac uczniowie byli zobowiązani przygotować na 22 kwietnia, kiedy jest Dzień Ziemi. Tego samego dnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli także w ogólnopolskim konkursie Eko-Test. Temat plakatu został przydzielony poszczególnym klasom w wyniku losowania. Przy ocenie plakatów, oprócz wiadomości określonych w wymaganiach konkursowych, brane były pod uwagę także walory estetyczne. Za ocenę tego zadania odpowiedzialne były jury w składzie: pani Wioletta Banaś, pani Ewa Zamorska oraz pani Dorota Lisowska. Maksymalną liczbę punktów uzyskały klasy IVa za pandę, Va za słonia afrykańskiego i VIa za tygrysa syberyjskiego. Podczas naszego spotkania, nastąpiło krótkie podsumowanie przygotowanych plakatów, w trakcie którego uczniowie dowiedzieli się dlaczego prezentowane zwierzęta są na skraju zagłady. Wystawę wszystkich plakatów można obejrzeć w holu głównym szkoły.

Za ocenę pozostałych zadań turnieju odpowiadało jury w składzie: pani Katarzyna Stolarska, pani Lidia Jaroszek i ksiądz Grzegorz Wrzochal.

Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami w różnych dziedzinach. Reprezentanci klas zostali poproszeni o napisanie życzeń dla naszej planety z okazji jej święta. W tej konkurencji było oceniane: układ życzeń, oryginalna treść i estetyka pisma. Najpiękniejsze życzenia dla naszej Ziemi napisały klasy:

Va: Z okazji twojego święta życzymy Ci abyś była zdrowa i kolorowa, aby ludzie Cię szanowali i nie zaśmiecali. Abyś była nadal taka piękna i malownicza, abyś nam służyła jeszcze miliony lat.

Vc: Każdy z nas ma świadomość, że jesteś źródłem życia. Dzięki Tobie możemy swobodnie oddychać i funkcjonować. Wiemy, że nie wolno Cię zaśmiecać oraz zanieczyszczać. Bardzo chcemy, żeby tę wiedzę upowszechnić. Życzymy Tobie, aby nikt cię nie krzywdził.

Vd: My uczniowie klasy Vd z okazji Twojego święta życzymy Ci dużo kolorowych barw, abyś była zdrowa i czysta. Obiecujemy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało. Chcemy Ci podziękować za pyszne, świeże i kolorowe owoce z sadów.

VIa: Z okazji Twojego święta życzymy Ci, aby ludzie o Ciebie dbali i środowiska nie zanieczyszczali, odpady segregowali i śmieci przetwarzali. Obiecujemy o Ciebie dbać i przyrody nie zaśmiecać.

VIb: Z okazji twojego święta życzymy Ci, aby nikt Ciebie nie zaśmiecał, segregował odpady, był Eko, nikt nie zabijał zagrożonych gatunków, dbał o Ciebie jak umie najlepiej. Żeby było jak najwięcej takich dni jak dzisiejszy, dziękujemy Ci że jesteś.

Kolejnym zadaniem dla klas było odpowiedzieć na 6 pytań z przyrody, ekologii i ochrony środowiska. Na każdym poziomie był inny zestaw pytań dostosowany do wiedzy uczniów. Za to zadanie tylko klasa VIa zdobyła maksymalną liczbę punktów. Kolejna grupa uczniów z każdej klasy rozwiązywała ekologiczną krzyżówkę. Najlepiej poradziły sobie klasy szóste, ale żadna z nich nie uzyskała maksymalnej liczby punktów. Ostatnia grupa przedstawicieli klas, miała 5 minut na ułożenie puzzli w obrazek przedstawiający różne gatunki ryb akwariowych. Wszystkie klasy oprócz Va ułożyły puzzle przed czasem, za co otrzymały 1 dodatkowy punkt. Na koniec turnieju każda klasa przedstawiła Eko-cudo, które wcześniej przygotowała. Wyniki ich pomysłowości możecie obejrzeć na zdjęciach.

Wyniki turnieju ekologicznego przedstawiono poniżej.

Klasy IVa – 22pkt, IVb – 28,5 pkt, IVc – 23 pkt, Va – 26,5 pkt, Vb – 26,5 pkt, Vc – 30 pkt, Vd – 28,5 pkt, VIa – 35 pkt, VIb – 31,5 pkt. Najlepsza klasa na każdym poziomie (IVb, Vc, VIa) w nagrodę otrzymała piękne pelargonie, które będą zdobiły pracownie polonistyczną, historyczną i przyrodniczą.

Wioletta Banaś
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"