EEG Biofeedback w szkole


We wtorek 26 stycznia 2016 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami EEG INSTYTUTU mającego swoją siedzibę w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: pani Marzena Murawska – dyrektor PSP nr 5, pani Beata Jaśkiewicz – wicedyrektor PSP nr 5, dyrektor Przedszkola nr 3 – pani Teresa Kalbarczyk oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, logopedzi i pedagodzy z PSP nr 1, PSP nr 2 i PSP nr 5.

W pierwszej części spotkania dr Dennisa Esterhazy poprowadziła prelekcję dotyczącą metody EEG Biofeedback. W bardzo ciekawy sposób przedstawiła rys historyczny metody – skąd pochodzi, kogo dotyczyła i jakie przyniosła efekty. Prekursorem wprowadzenia metody biofeedback w Polsce jest właśnie Instytut EEG BIOFEEDBACK pod dyrekcją dr n. med. Michaeli Pakszysowej. Metoda stosowana jest w naszym kraju z powodzeniem już od 1999 roku i używana w wielu ośrodkach w kraju.

Celem metody jest obniżenie poziomu stresu, podwyższenie motywacji i twórczości, optymalizowanie funkcjonowania całego mózgu, zwiększenie jego możliwości do lepszej koncentracji, samokontroli, pamięci, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z problemami z zachowaniem, czy uczeniem się.

Dr Dennisa Esterhazy omówiła, jak działa biofeedback, zwróciła szczególną uwagę na to, że jest to metoda bezinwazyjna, bez skutków ubocznych dla pacjenta. Terapeuta w czasie sesji na swoim monitorze widzi zapis cyfrowy fal mózgowych pacjenta. Pacjent zaś siedzący wygodnie na fotelu śledzi na swoim monitorze grę, która w rzeczywistości jest zapisem jego fal mózgowych w postaci video gry. Aby gra się udała i zakończyła „sukcesem”, pacjent musi się skupić, wyciszyć… Musi nauczyć swój mózg koncentracji.

W następnej części spotkania wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć sprzęt do prowadzenia terapii biofeedback. Każdy zainteresowany mógł również poddać się badaniu i obejrzeć jak pracuje jego mózg, zobaczyć swoje fale mózgowe. Zainteresowanie było bardzo duże.

EEG INSTYTUT prowadzi również kursy dla nauczycieli, którzy chcą zostać terapeutami biofeedback. Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Na zakończenie kursu trzeba zdać dwa egzaminy: teoretyczny i praktyczny. W czasie całego kursu kadra czuwa nad bardzo wysokim poziomem kształcenia, dzieli się swoim doświadczeniem i udziela odpowiedzi na wszelkie pytania kursantów. Bardzo pozytywne jest to, że po zakończeniu szkolenia INSTYTUT nadal służy swoją pomocą. Zawsze można zadzwonić lub wysłać e-mail z zapytaniem lub przyjechać na staż.

W naszej placówce już mamy nauczyciela, który ma uprawnienia do prowadzenia terapii EEG Biofeedback oraz niezbędną do tego aparaturę.

Trener EEG Biofeedback I stopnia
Elżbieta Wojdyło
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2015/2016"