[Uczniowie piątki na urodzinach liczby pi]

14 marca na świecie obchodzony jest Dzień liczby pi, której wartość to iloraz obwodu koła i jego średnicy. W tym roku (2014) grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję wziąć udział w urodzinach tej szacownej liczby, znanej już Babilończykom. Przyjęcie jubilatce zorganizowali uczniowie PG nr 2 w Pionkach pod opieką Pani Aleksandry Kapciak. W imprezie brały udział same osobistości: liczba φ, liczba e, liczby pierwsze, liczby bliźniacze, liczby złote, liczby doskonałe, liczby zaprzyjaźnione oraz około setki innych osób. Jak przystało na prawdziwe przyjęcie był tort ze świeczką oraz odśpiewano „Happy birthday”.

Odwiedziliśmy gimnazjum nie tylko po to by świętować. Tuż po przedstawieniu rozpoczął się konkurs, w którym rywalizowało ze sobą 5 trzyosobowych drużyn – trzy ze szkół podstawowych i dwie z gimnazjów. Uczniowie rozwiązali łącznie ponad 20 zadań, liczyła się poprawność oraz szybkość wykonania. Zadania były bardzo różnorodne, wśród nich pojawiła się następująca łamigłówka:

Przełóż 3 zapałki tak, aby ryba zaczęła płynąć w prawą stronę.

[Zagadka - ryba] 

Zachęcam wszystkich czytelników tego artykułu do rozwiązania tej zagadki, a jeśli będziecie mieli z tym problem, to poproście Wiktorię Cibor, Filipa Chmielnickiego lub Łukasza Żaczka z klasy VIc – zawodników naszej drużyny. Podczas konkursu poradzili sobie nie tylko z tym zadaniem zdobywając III miejsce w konkursie.

W zabawie brała też udział publiczność, naszej drużynie kibicowali: Filip Golbert, Mateusz Janiszewski, Kuba Młoczkowski z klasy VIa oraz Sebastian Pułkowski z VIc. Pracowali oni nad fraszką oraz opowiadaniem o liczbie π, rysowali również przedmioty, w których nazwie występuje „pi”.

 

Matematyka, mimo że nosi miano Królowej nauk, nie jest niedostępną władczynią, każdy może znaleźć w niej coś co go zainteresuje – zachęcam Was do zgłębiania jej tajników. Przekonacie się, że można z nią miło i ciekawie spędzać czas.

Beata Jaśkiewicz
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"