[Odkrywamy Czystą Polskę]

Akcja „Sprzątanie świata” w Polsce to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, a zapoczątkowanego w 1989 roku. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Polska włącza się w akcję od 1994 r.

W tym roku mieliśmy zatem 20-tą, jubileuszowa edycję imprezy pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Nasza szkoła brała udział w akcji po raz 17–ty. Zgodnie z zadaniem tegorocznej akcji „Odkrywamy czysty las” uczniowie klas czwartych i piątych wraz z wychowawcami w dniu 20 września 2013 r. włączyli się w oczyszczanie Puszczy Kozienickiej w rejonie ul. Partyzantów, ul. Podgaje i ul. Augustowskiej.

Wszyscy uzbrojeni w worki, gumowe rękawiczki, a szczególnie w wiedzę, że jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa codziennych wyborów każdego z nas i każdy z nas może w codziennym swoim funkcjonowaniu trochę ulżyć środowisku, ruszyliśmy do sprzątania.

Szkoda, że pod naporem codzienności łatwo zapominamy o podstawowych i najprostszych, a dla nas dostępnych, sposobach dzięki którym nasz negatywny wpływ na środowisko zmniejsza się.

Ostatnio, Fundacja Nasza Ziemia organizująca akcję „Sprzątanie Świata” szczególny nacisk kładzie na elektrośmieci i ich prawidłowe zbieranie. Urządzenia elektryczne i elektroniczne są bowiem zbudowane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, pod warunkiem poddania ich właściwemu procesowi odzysku. Dlatego, nasza szkoła włączyła się już w roku poprzednim w zbiórkę ZSEE i wspólnie z pomocą rodziców udało nam się zebrać 5 ton elektroodpadów. Podobną akcję planujemy przeprowadzić również w obecnym roku szkolnym.


Ewa Zamorska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"