Ratujemy i uczymy ratować - bezpiecznie w domu i szkole.


próba ustanowienia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej

16 października 2013 r. o godz. 12.00 w hali sportowej PSP nr 5 w Pionkach rozbrzmiały słowa przepięknej piosenki „Stayin' Alive” zespołu Bee Gees i były sygnałem do rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji: „CAŁA POLSKA UCZY RATOWAĆ”.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ogłoszony przez Europejską Radę Resuscytacji był znakomitą okazją do zorganizowania lekcji dla całej społeczności szkolnej PSP 5 z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy nauczyciele i uczniowie przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli uciskania serca i prowadzenia sztucznego oddychania. W naszą akcję włączyły się służby mundurowe, służba zdrowia, lokalny samorząd oraz organizacja pozarządowa – ZHR.

Połączeni drogą internetową ze sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieliśmy możliwość obserwacji online i udziału w akcji bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. W ten sposób stworzyliśmy wielką rodzinę szkół niosącą przesłanie, że ludzkie życie jest darem największym i musimy umieć je ratować, bez względu na czas i miejsce. Warto dodać, że „Piątka” posiada 8 fantomów, które pozyskała uczestnicząc w 2 edycjach szkoleń WOŚP i wykorzystuje je w realizowanych w szkole zajęciach „Ratujemy, uczymy się ratować”.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy byli w tym dniu razem z nami: Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska „ZDROWIE”, Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Ziemi Radomskiej i wszystkim, którzy dołożyli starań abyśmy mogli w praktyce sprawdzić nasze umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

 
Poniżej film zrealizowany podczas przeprowadzania akcji w naszej szkole.
 
 

Mamy nadzieję, że nasz udział w tej wyjątkowej akcji pozwoli na ustanowienie rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji i będzie naszym wkładem w uświetnienie 35 Rocznicy Powołania Naszego Patrona Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

NIE MA WIĘKSZEGO DARU NAD ŻYCIE.
NIE MA LEPSZEGO POMNIKA I UŚWIETNIENIA PAMIĘCI NASZEGO PAPIEŻA JANA PAWŁA II
JAK DZIAŁANIE PRAKTYCZNE RATUJĄCE ZDROWIE I ŻYCIE.

Materiał opracowała Renata Banaś
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"