[dwa serca] Matematyczne Walentynki [dwa serca]

Kto sądzi, że matematyka to nauka „bez serca” – ten jest w błędzie. Przekonali się o tym uczestnicy Matematycznych Walentynek zorganizowanych przez panią Aleksandrę Kapciak w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Pionkach, a wśród nich sześciu uczniów klas szóstych naszej szkoły.

Na początek każda drużyna przedstawiła zagadkę, jaką przygotowała dla pozostałych uczestników. Wszystkie były ciekawe i pobudziły szare komórki do działania, a potem już wszystko (jak przystało na Walentynki) toczyło się wokół serca. Najpierw okazało się, że jest wiele figur i brył geometrycznych, które kształtem przypominają serce i każda z nich może być opisana za pomocą matematycznego równania. Potem pod czujnym okiem pani Kapciak wykonaliśmy z papieru płaszczyzny jednostronne zwane wstęgami Mobiösa, a z nich dwa śliczne połączone ze sobą serca. Wreszcie oddaliśmy się z przyjemnością japońskiej sztuce składania papieru – origami i ze zwykłych czerwonych kartek udało nam się wyczarować przestrzenne modele serc.

Na koniec spotkania udaliśmy się na słodki poczęstunek, a każdy z uczestników otrzymał walentynkowe serce z piernika i czekolady. To sympatyczne spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Porada
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"